Współcześni dziadowie - białoruscy lirnicy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 08:00
Kwitnąca lirnicza tradycja Białorusi - o niej w "Kiermaszu pod kogutkiem" opowiadał białoruski lirnik, budowniczy instrumentów muzycznych, multiinstrumentalista i nauczyciel Aleksander Łoś.
Audio
  • Piękne brzmienia białoruskiego lirnictwa (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Współcześni lirnicy  podczas Festiwalu Lirnicka Pokrowa w Równym na Ukrainie.
Współcześni lirnicy podczas Festiwalu "Lirnicka Pokrowa" w Równym na Ukrainie.Foto: Andrij Lashuk

- Pierwsza swoją lirę zrobiłem w 1988 roku. Kiedy odkryłem ten instrument bardzo trudno było znaleźć osoby, które rozumiałyby gatunek muzyczny jakim jest śpiew lotniczy. Nasi naukowcy i folkloryści nie prowadzili wtedy badań dotyczących tego tematu. W czasach radzieckich zaliczano je do pieśni ludowych - mówił multiinstrumentalista i nauczyciel Aleksander Łoś. - Dopiero w 1991 roku pojawił się u nas pierwszy zbiór pieśni lirycznych. Szereg tych pieśni opublikowała Helena Kutyrowa.

Poznaliśmy także kilka ciekawostek z tradycyjnej kuchni czeczeńskiej. Przybliżała je rodzina Isajewych, która obecnie mieszka Warszawie, a pochodzi z czeczeńskiego miasta Naurskaja i w swoim nowym domu w Polsce stara się kultywować rodzime tradycje, zwłaszcza kuchni tradycyjnej.

Posłuchaliśmy także o wyjątkowym wymiarze wielokulturowości na ziemi węgorzewskiej. O przenikających się tam kulturach opowiadał etnografka, badaczka kultury, założycielka i długoletnia dyrektorka Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Barbara Grąziewicz-Chludzińska.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Mariana Kril

Goście: Aleksander Łoś (lirnik), Barbara Grąziewicz-Chludzińska (etnografka)

Data emisji: 9.02.2020

Godzina emisji: 5.05

at/gs

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łemkowska Watra - wspomnienie wakacji

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 06:00
W  audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się na Łemkowszczyznę, na festiwal "Łemkowska Watra" w Zdyni. Jeden z założycieli tego największego festiwalu kultury łemkowskiej w Polsce, poeta i działacz społeczny Władysław Graban przybliżył nam historię pierwszych "Watr" z lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrystos Rożdajetsia" - "Sławimo Joho"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 07:00
Kolejna audycja “Kiermasz pod kogutkiem” była poświęcona tradycjom świąt Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej. Dla grekokatolików i prawosławnych zaczyna się cykl świąt - Boże Narodzenie, Świętego Bazylego, Chrzest Pański. 
rozwiń zwiń