Czesław Pańczak i Stefan Nowaczek. Pożegnanie z wiejskimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 06:00
Czas w audycji poświęcimy muzyce i opowieściom zmarłych ostatnio muzyków ludowych - Stefana Nowaczka z Podłęża na Powiślu oraz Czesława Pańczaka z Sadów na Radomszczyźnie.
Audio
  • Pożegnanie Stefana Nowaczka i Czesława Pańczaka (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Stefan Nowaczek i Czesław Pańczak odeszli w kwietniu 2020 roku.
Stefan Nowaczek i Czesław Pańczak odeszli w kwietniu 2020 roku.Foto: Grzegorz Śledź

Starsze grono artystów ludowych wciąż się pomniejsza, a w kwietniu odeszło dwóch znakomitych muzyków: skrzypek i harmonista Stefan Nowaczek oraz harmonista Czesław Pańczak z Sadów koło Przysuchy na Radomszczyźnie. Obaj byli przy różnych okazjach wielokrotnie nagrywani przez Polskie Radio.

Stefan Nowaczek to multiinstrumentalista z Podłęża na Powiślu Maciejowickim. Zmarł 10 kwietnia w wieku 87 lat. Grywał w różnych składach i na różnych instrumentach: skrzypcach, akordeonie i trzyrzędowej harmonii. Był laureatem wielu nagród na festiwalach, zdobył m.in. Basztę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Regularnie gościł też na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w ostatnich latach wystąpił jako gość na płycie Kapeli ze Wsi Warszawa "Re:akcja mazowiecka". - Mój najstarszy brat grał na skrzypcach, taki sam samouk, jak i ja. Na wsi grali i tak żeśmy nasłuchiwali. Później brat zaczął grać z harmonią po weselach, a ja wtedy wystrugałem sobie z drewna pierwsze skrzypce. Wziąłem zwykły kawałek drewna i sobie strugałem - w archiwalnym nagraniu wspominał swoje dzieciństwo Stefan Nowaczek.

W sobotę 11 kwietnia z kolei, w wieku 65 lat, po krótkiej, ale ciężkiej chorobie, zmarł Czesław Pańczak - harmonista z Sadów na Radomszczyźnie. Wraz z bratem Józefem wiele lat grali ze skrzypkiem Janem Gacą. Po jego śmierci kontynuowali muzykowanie z Piotrem Gacą i Janem Kmitą oraz śpiewaczką Marią Siwiec i Adamem Tarnowskim. W Kapeli Pańczaków zdobyli m.in. Basztę i I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2011 i 2015 roku, pierwsze miejsce na Dniach Kolbergowskich czy na Spotkaniach z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie. 

W audycji słuchaliśmy także opowieści i nagrań Partycji i Pawła Betleyów, którzy dołączyli do akcji #folkwdomu.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Stefan Nowaczek, Czesław Pańczak (muzycy ludowi - nagrania archiwalne), Partycja i Paweł Betleyowie (muzycy folkowi)

Data emisji: 26.04.2020

Godzina emisji: 5.05

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrystus zmartwychwstał - Chrystos woskres!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 06:00
Niedzielny "Kiermasz pod kogutkiem" był poświęcony tradycjom wielkanocnym na Ukrainie. Poznaliśmy symbole i ornamenty pisanek z różnych regionów Ukrainy, usłyszeliśmy, jak je dawniej wykonywano i zdobiono. Dowiedzieliśmy się również czym jest "Serben".
rozwiń zwiń