Stanisław Hnat - gdy grał, wszystko dokoła ożywało

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 06:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" poznaliśmy wybitnego akordeonistę ze wsi Budry pod Węgorzewem, Stanisława Hnata. Grał od najmłodszych lat, początkowo na harmonii zrobionej z kartonu.
Audio
  • Stanisław Hnat i kapela Czeremosz (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
muzykant Stanisław Hnat.
muzykant Stanisław Hnat.Foto: z archiwum Stanisława Hnata

Stanisław Hnat pochodzi z ukraińskiej rodziny. Razem z nią w ramach akcji “Wisła” został przesiedlony ze wsi Grozowa z Podkarpacia. Miał wtedy roczek. W latach 60. w Budrach założył chór ludowy, a następnie zespół Czeremosz, gdzie grał wraz ze swoją kapelą. Niestety od połowy lat 80. już nie występuje, gdyż miał nieszczęśliwy wypadek przy pracy, po którym nie może grać. Ale, jak sam mówi, do dziś muzyka mu się śni. Mówiono o nim, że gdy grał to wszystko dokoła robiło się żywe.

- Muzyka po prostu mi się podobała, myślałem jak ją zapamiętać. Trzeba by zagrać, ale na czym? Tata kupił mi mała harmonię, uczyłem się sam i grałem bez przerwy. Zapraszano mnie jeszcze jako małego chłopca do grania na zabawach i potańcówkach. Przywozili mnie i potem odwozili do domu. Grałem na tych zabawach, a  nawet już na weselach. Nie było wtedy muzyków i orkiestr. Pamiętam jak na jednej wiosce podczas potańcówki zebrali pieniądze do kapelusza i dostałem cały ten kapelusz z pieniędzmi. Bardzo się cieszyłem. Miałem chyba sześć czy siedem lat – wspominał akordeonista, Stanisław Hnat.

W audycji poznaliśmy również magiczne obrzędy w karpackich tradycjach - wśród Bojków, Hucułów i Łemków. Jakie znaczenia miały i mają nadal w ludowych wierzeniach i praktykach magicznych woda, ogień, wosk, miód, jajko? Opowiedziała o tym etnolożka i kulturoznawczyni dr Olga Solarz. 

W audycji usłyszeliśmy też kolejny odcinek inicjatywy RCKL #folkwdomu. Tym razem o swojej twórczości i działalności opowiadali muzycy z Kapeli Majerczyków.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła:  Mariana Kril

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 5.05

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współcześni dziadowie - białoruscy lirnicy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 08:00
Kwitnąca lirnicza tradycja Białorusi - o niej w "Kiermaszu pod kogutkiem" opowiadał białoruski lirnik, budowniczy instrumentów muzycznych, multiinstrumentalista i nauczyciel Aleksander Łoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O rzeczach z domu, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 06:00
Nie ma domu, ale o rzeczach, które udało się zachować i które obecnie stanowią cenne pamiątki dla całej rodziny słuchaliśmy we wspomnieniach Olgi Tandyrak z Przemyśla, która mówiła o przesiedleniu w ramach akcji "Wisła" i jego następstwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrystus zmartwychwstał - Chrystos woskres!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 06:00
Niedzielny "Kiermasz pod kogutkiem" był poświęcony tradycjom wielkanocnym na Ukrainie. Poznaliśmy symbole i ornamenty pisanek z różnych regionów Ukrainy, usłyszeliśmy, jak je dawniej wykonywano i zdobiono. Dowiedzieliśmy się również czym jest "Serben".
rozwiń zwiń