Zielone Świątki na Podlasiu i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 10:05
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" o obchodach Zielonych Świątek na Podlasiu w regionie Lipska nad Biebrzą porozmawialiśmy, m.in.: Sabiną i Marianną Żabicką, posłuchaliśmy również pieśni w wykonaniu Marcina Lićwinko.
Audio
  • Zielone Świątki na Podlasiu i nie tylko (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Zabawy ludowe w Zielone Świątki, Bielany.
Zabawy ludowe w Zielone Świątki, Bielany. Foto: Z archiwum NAC

- Ojciec przywoził zielone brzózki już w sobotę przed świętem i stawiał przy progu, tak jak teraz kapliczki stroją. Gdy w domu była podłoga gliniana, to podsypywano ją żółtym piaseczkiem, drobno krojono zielony tatarak i również na ten piasek go rozsypywano. Strojono zielonymi gałązkami obrazy i całe mieszkanie wyglądało świątecznie. Szło się później do lasku z dala od słomianych dachów chat i robiło ognisko; składało się ogień, brało słoninę, jajka, patelnię, oranżadę i piwo własnej roboty. Wszyscy jedli, popijali i sobie śpiewali przy tym ognisku. Były tam dzieci, chłopcy i dziewczyny, starsi również przychodzili. Taki był zwyczaj - o starych zwyczajach obchodzenia Zielonych Światek opowiadała w "Kiermaszu pod kogutkiem" mieszkanka Lipska nad Biebrzą, Janina Wesołowska.

W audycji pomówimy także o dawnych zwyczajach wiosennych związanych z okresem Zielonych Świątek u górali spiskich o których opowiadała historyk i regionalistka Elżbieta Łukuś. Poza tym pojawiły się pieśni majowe i nagrania Marty Gomez z Kolumbii.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Sabina i Marianna Żabicka, Elżbieta Łukuś.

Data emisji: 31.05.2020

Godzina emisji: 5.05

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak