Kultura tradycyjna i pieśni Białorusi częścią protestów społecznych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 08:45
Cały świat uważnie obserwuje, co dzieje się teraz na Białorusi. Do pokojowych protestów przyłączają się tysiące Białorusinów, a z nimi - ludowe tradycje i dziedzictwo narodu. Jednym z tego przykładów jest muzyczny protest Śpiewny Schod, którego organizatorem jest muzyk i badacz tradycyjnej kultury Siarhiej Douhuszaw. 
Audio
  • Tradycyjne białoruskie pieśni towarzyszą pokojowym protestom (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Kust - obrzęd na Trójcę, 2017 rok, wieś Terebeń, w obwodzie brzeskim.
Kust - obrzęd na Trójcę, 2017 rok, wieś Terebeń, w obwodzie brzeskim.Foto: Z archiwum Iryny Maziuk

Pokojowe protesty Białorusinów żądających od Alaksandra Łukaszenki ustąpienia z funkcji prezydenta obserwuje cały świat. Ogólnonarodowy ruch społeczny i obywatelskie zjednoczenie wzmacniają odwołania do kultury ludowej oraz dawnych tradycji Białorusinów.

Sierhiej Douhuszaw z inicjatywy Śpiewny Schod od dawna zajmuje się tradycyjnym białoruskimi pieśniami, zbira je, wydaje, popularyzuje kulturę ludową. - Materiału jest bardzo dużo, a pieśni są bardzo silnie związane z dorocznymi zwyczajami, np. żniwami czy kolędowaniem, i porami roku - mówił w audycji, tłumacząc, że jego najbardziej interesują obrzędy typowe tylko dla Białorusi, jak np. pochowanie strzały.

Uczestnicy pokojowych protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence na placu w Mińsku. Uczestnicy pokojowych protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence na placu w Mińsku.

Z kolei etnomuzykolożka i śpiewaczka Nasta Niakrasawa, badaczka kultury tradycyjnej, opowiadała nam o Białorusi pod względem etnograficznym. - Wyróżniamy pięć regionów: Pojezierze, Poniemnie, Polesie, Podnieprze i centralna Białoruś. Każdy z nich ma osobne style i tradycje, ale sporo z nich się przenika. Centralna część kraju łączy w sobie cechy pozostałych regionów - mówiła, opowiadając w szczegółach o pieśniach z tych terenów. 

Badaczka tradycyjnego śpiewu, wykładowczyni na białoruskiej akademii sztuki Iryna Maziuk przybliżyła zróżnicowaną kulturę śpiewu na Białorusi. Jak przyznaje, wokalne tradycje na Białorusi są bardzo różnorodne, ale ta różnorodność nie pokrywa się z granicami regionów. - Te regiony są raczej administracyjne, a tradycje przenikają jedna w drugą niezależnie, tak jak rzeki. Śpiewacze i muzyczne tradycje bardzo się różnią, szczególnie te śpiewacze, pieśniowe. Jeżeli byśmy przeszli się po wszystkich wsiach Białorusi 80 czy 50 lat temu, to można byłoby zrobić taką mapę wykonawstwa pieśni, opisać nie tylko melodykę, ale i formę dźwięku - mówiła.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła: Mariana Kril

Goście: Sierhiej Douhuszaw, Nasta Niakrasawa, Iryna Maziuk

Data emisji: 6.09.2020

Godzina emisji: 5.05

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak