Barwne Lachy Sądeckie i pełne emocji świętokrzyskie pieśni

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 06:00
O wyjątkowości Lachów Sądeckich i bogactwie ich strojów opowiedział członek zespołu Przyszowianie. Świętokrzyska śpiewaczka, Monika Walas, wspominała o emocjach zawartych w pieśni tradycyjnej.
Audio
  • Barwne Lachy Sądeckie i pełne emocji świętokrzyskie pieśni (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Andrzej Twaróg, kapela Przyszowianie
Andrzej Twaróg, kapela PrzyszowianieFoto: Kuba Borysiak

Zespół Przyszowianie z Przyszowej (pow. Limanowski) wykonuje „typowy, autentyczny folklor Lachów Sądeckich”, jak mówił jeden z członków Andrzej Twaróg, grający na skrzypcach-prym. Skąd pewność o autentyczności repertuaru? Jeszcze do niedawna w Przyszowianach grał 93-letni teść pana Andrzeja, który przekazał mu tę wiedzę. Kapela próbuje zachować to, co było kiedyś, autentyczne. „Tak, jak to wyglądało sto lat temu, czy wcześniej”. Gra tradycyjny skład: skrzypce-prym, skrzypce-sekund, basy. Do wzmocnienia dochodzi klarnet oraz trąbka i mamy podstawowy skład muzyki lachowskiej.

Krakowiak jest najpopularniejszą melodią obrzędową, jest prześpiewywany, przegrywany, niekiedy i tańczony przez kawalerów. Do tego „szybki walc” – sztajerek i tramelki – polka-trzęsionka. I „cała masa polek”.

Tym, co na pewno wyróżnia Lachów Sądeckich na tle innych polskich grup jest ich barwny i bogato zdobiony strój (przede wszystkim męski). Granatowe, wyszywane żółto-czerwono-zielonym wzorem portki, kamizelki i kaftany, dodatkowo zdobione guzikami i pomponami.

Monika Walas, śpiewaczka ze Świętokrzystkiego Monika Walas, śpiewaczka ze Świętokrzystkiego

Z Moniką Walas, śpiewaczką z Korczyna (Świętokrzyskie) Kuba Borysiak rozmawiał na kazimierskim festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w 2020 r. Śpiewała, jak mówiła, „dosyć smutne pieśni” – dwie ballady i pieśń obrzędową towarzyszącą zaślubinom.

Na co dzień pracująca jako nauczycielka, Monika Walas trafiła pięć lat temu do świeżo założonego ZPiT Łopuszno. Pochłonęło ją to bez reszty. Z występów czerpie ogromną radość, zdobywa także nagrody (m.in. trzykrotnie: I miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem, wyróżnienia w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej).

Przypomnieliśmy również "Mazurki Niepojęte" kapeli Maliszów, album wydany w 2015 roku, oraz najnowszą płytę serii Muzyka Źródeł monografię Józefa Zarasia z Nieznamierowic.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 5.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak