Głosy, dłonie i twarze, które ożywiają tradycję. Wyniki 55. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:00
Gratulując sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu kończącego się dzisiaj Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zapraszamy na spotkanie z ciekawymi tegorocznymi konkursowiczami.
Audio
  • Spotkanie z uczestnikami konkursu na 55. OFKiŚL 2021 w Kazimierzu Dolnym (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Uczestnicy OFKiŚL 2021
Uczestnicy OFKiŚL 2021Foto: Kuba Borysiak

W Kazimierzu Dolnym końca dobiegł 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Na to najważniejsze w Polsce wydarzenie związane z promocją autentycznej polskiej muzyki ludowej oraz zasłużonych dla tradycji artystów składa się przede wszystkim konkurs, w którym udział biorą instrumentaliści i śpiewacy z całego kraju.

W tym roku w konkursie wystartowało 26 kapel, 27 zespołów śpiewaczych, 13 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków oraz 24 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”.

WYNIKI KONKURSU 2021

INSTRUMENTALIŚCI
Baszta: Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego
I nagroda: Andrzej Budz, Andrzej Frankiewicz
II nagroda: Zygmunt Koziatek, Tomasz Kiciński, Andrzej Malik
III nagroda: Lidia Biały, Jakub Sromek, Katarzyna Kociuba, Dawid Sutkowski

Wyróżnienia 
Jan Tarnowski, harmonia trzyrzędowa z Domaniowa, woj. mazowieckie
Aleksandra Cieślik, skrzypaczka z Sieklówki, woj. podkarpackie
Tadeusz Wielgus, heligonista z Nowego Sącza, woj. małopolskie

ŚPIEWACY
Baszta: Tomasz Słodyczka z Zębu
I nagroda: Janina Pydo z Zastawia, Ewa Kuprewicz z Żywej Wody, Marcin Lićwinko z Rogożynka, Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa
II nagroda: Anna Skolimowska ze Stobnicy, Jan Hodór z Kolbuszowej, Zofia Kucharczyk i Bogusława Grzywa z Gałek Rusinowskich

KAPELE
Baszta: Kapela z Leśmierza im. Tadeusza Kubiaka
I nagroda: Kapela Poloków, Kapela Koźlarska Edmunda Hildebrandta ze Zbąszynia, Kapela Romana Wojciechowskiego,
II nagroda: Kapela z Piotra Bińkowskiego Domaniowa, Kapela "Jaśki" z Maciejowic, Kapela Kosylaków, Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyn
III nagroda: Kapela „Działoszacy” Adama Kocerby z Działoszyc, Kapela „Biskupianie” z Domachowa, Kapela Ludowa „Młode Kurasie” z Lubziny, Kapela Cymbałowa „Trzy Czwarte” z Ełku

Wyróżnienia dla:
Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek z Poznania, woj. wielkopolskie
Kapeli Józefa Tomczyka z Mroczek Małych, woj. łódzkie
Kapeli koźlarskiej Daniela Molendy ze Zbąszynia, woj. wielkopolskie
Kapeli „Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej, woj. śląskie
Kapeli „Rymanowianie” z Rymanowa, woj. podkarpackie
Kapeli „Powiśloki” z Maciejowic, woj. mazowieckie
Kapeli „Pnioki” z Sadku-Kostrzy, woj. małopolskie
Kapeli dudziarskiej „Sokoły” z Kościana, woj. wielkopolskie
Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej, woj. podkarpackie
Kapeli Ludowej „Iskierczanie” z Dębicy, woj. podkarpackie
Kapeli Jerzego Adamczyka z Chwalimia Starego, woj. zachodniopomorskie
Kapeli „Kurpie Białe” z Dąbrowy, woj. mazowieckie
Kapeli „Wojciechowskiej” z Wojciechowa, woj. lubelskie

ZESPOŁY ŚPIEWACZE
Baszta: Zespół Śpiewaczy z Godziszowa,
I nagroda: Zespół „Kalina” z Białego Dunajca, Zespół Śpiewaczy „Jaworzyncianki” z Jaworzynka, Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV
II nagroda: Zespół Śpiewaczy z Turośli, Zespołu „Złote Kłosy” z Łubcza, Zespół Śpiewaczy Nachodne” z Sejn
III nagrody: Pogranicze z Tylicza, Męska Grupa Śpiewacza Zespołu "Pod Borem" z Zawad, Gościszowianie z Gościszewa, Zespół „Pawłowianki” z Pawłowa

Wyróżnienia:

Męska Grupa Śpiewacza z Przemkowa, woj. dolnośląskie
Grupa Śpiewacza Kobiet z Nowogrodu, woj. mazowieckie
Zespół „Czerniczanki” z Czernica, woj. lubelskie
Męska Grupa Śpiewacza Zespołu „Ostrowiacy” z Ostrówka, woj. łódzkie
Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa, woj. podkarpackie
Zespół „Na Przyboś” z Monet, woj. warmińsko-mazurskie

MISTRZ I UCZEŃ
I nagroda: Mistrz Stanisław Ptasiński z uczniami z Mistowa; Eugeniusz Kopera i Justyna Pięta z Brzysk
II nagroda: Krzysztof Butrym z uczniami z Janowa Lubelskiego, Jan Kania z Dawidem Rolką z Orzeszek, Józef Tomczyk z Julią Grzelaczyk z Mroczek Małych, Zdzisław Marczuk z Anielką Juszkiewicz z Konstantynowa, Justyna Chmielek-Korbut z Emilią Hajduk z Zakliczyna, Jan Prządka z zespołem „Siedleckie Koziołki” z Siedlca, Lidia Biały z Gabrielem Hubką ze Świlczy, Eugeniusz Karkoszka z Kingą Kubacką z Lipnicy Małej, 

Wyróżnienia: Michał Umławski z Kapelą "Wisieloki", Andrzej Frankiewicz z Bogumiłą Karolczak

Nagroda im. Jana Stęszewskiego: Jan Kmita

Festiwal i cały konkurs na miejscu śledzili Magdalena Tejchma, Kuba Borysiak oraz Piotr Dorosz, który w "Kiermaszu pod kogutkiem" zapraszał nas na pierwsze z wielu nadchodzących spotkań z uczestnikami tegorocznego festiwalu.


Halina Komosińska z Karbowskich koło Ełku Halina Komosińska z Karbowskich koło Ełku


W konkursie w kategorii solistów śpiewaków wzięła w tym roku udział Halina Komosińska z Karbowskich koło Ełku. Ziemie te przynależą do województwa warmińsko-mazurskiego, ale etnograficznie - do północnego Podlasia, i to właśnie tamtejszy repertuar przedstawiła w konkursie. Zajmuje się także pisaniem scenariusz do spektakli obrzędowych, od 24 lat śpiewa w zespole żeńskim Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej.

- Ja śpiewam od dziecka, bo kiedyś na wesele to i dzieciaki brali, przy matce ojcu siedzieli, i na pogrzeby matka zabierała. Ja w ogóle lubię śpiewać - opowiadała. W jej miejscowości przy tego typu ważnych wydarzeniach życiowych i społecznych trwa jeszcze zwyczaj śpiewania. Temu się teraz, już na emeryturze, oddaje. Pieśni pamięta przede wszystkim od matki z Podlasia, ale zna też pieśni mazurskie.

Nie tylko sędziwy i doświadczony

Festiwal w Kazimierzu Dolnym i inne imprezy promujące muzykę tradycyjną pokazują dobitnie, że stereotyp muzyka ludowego jak przedstawiciela starszego pokolenia to nieporozumienie. Przy muzyce tradycyjnej swojego regionu chętnie obecnie bawią się młodzi ludzie, np. górale. 

Stąd na konkursowej scenie jako Kapela Skoblidzka stanęli w tym roku także Marek Ryt i Maciej Kubasiak, dwaj młodzi górale babiogórscy z Suchej Beskidzkiej. Razem grają od kilku lat, ich bracia zainspirowali ich do występu w kategorii kapel, w Kazimierzu jako kapela zagrali po raz pierwszy.

- Różnica między dudami babiogórskimi a żywieckimi jest zasadnicza: różnią się strojem, moje stroją w D-dur, dudy żywieckie są do tego nieco inaczej zbudowane - mówił Marek Ryt, który na dudach gra od 12 lat, a na co dzień studiuje instrumentalistykę na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Z kolei Maciej Kubasiak jest na etapie nauki na drugim stopniu szkoły muzycznej na skrzypcach, choć naukę na tym instrumencie zaczął od grania w domu, a pierwsze muzyczne porady zbierał od taty i od brata.

Oba muzycy łączą granie muzyki klasycznej z tradycyjną. Czy bez problemu udaje im się pogodzić te dwa style? - Trochę sobie wadzą, ale ja miałem tyle szczęścia, że się urodziłem w muzykanckiej rodzinie i muzyka tradycyjna od zawsze była mi bardzo bliska. Potrafię to oddzielić - zapewniał Maciej Kubasiak.


Aleksandra Cieślik z Sieklówki Aleksandra Cieślik z Sieklówki

Sieklówka leży koło Jasła w województwie podkarpackim. Stamtąd pochodzi skrzypaczka Aleksandra Katarzyna Cieślik. 

- Od dziecka chciałam grać na skrzypcach, jako dziecko trafiłam do regionalnego zespołu i po jakimś czasie nadarzyła się okazja do nauki. Początkowo sama próbowałam, a potem w kręgu muzykantów ludowych. w końcu trafiłam do swojego mistrza Edwarda Kopery, którego od kilku lat mam przyjemność podglądać podczas grania - opowiadała artystka.

Chętnie grywa w zespołach, zwłaszcza gdy jest szansa na pełny podkarpacki skład kapeli, tzn. skrzypce prym, skrzypce sekund, klarnet, cymbały i basy. Gra, ale także śpiewa, a bogaty zapas repertuarowy ma po swojej babci. W konkursie wzięła udział, obrana w tradycyjny strój Pogórza Jasielskiego, tzn. tradycyjną ręcznie haftowaną koszulę, prosty gorset, korale, i obowiązkowo kolor czerwony, który ma zwyczajowo chronić od uroków.

W audycji także rozmowa z członkami Kapeli Biskupianie z Domachowa: Krzysztofem Polowczykiem i Małgorzatą Szymankiewicz.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 29.08.2021

Godzina emisji: 5.05