Muzyczne reminiscencje 55. OFKiŚL

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 06:00
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zakończył się tydzień temu. W „Kiermaszu pod kogutkiem” podsumowujemy go muzyką tegorocznych laureatów.
Audio
kapela biskupiańska na 55. OFKiŚL
kapela biskupiańska na 55. OFKiŚLFoto: Kuba Borysiak
SPROSTOWANIE:
Informujemy, że Kapela "Biskupianie" z Domachowa to laureaci III nagrody w kategorii Kapel. Przepraszamy za wprowadzenie w błąd i gratulujemy laureatom!

Andrzej Polak prymista z Rodzinnej Muzyki Poloków przyznaje, że muzykę ma we krwi. Rodzice grali na akordeonie, podobno sam Andrzej Polak sięgał po ten instrument już jako czterolatek, gra także brat, rok młodszy.

- Akordeon był u nas od zawsze. Nie jest stricte góralski, ale przy różnych uroczystościach się pojawiał. Nuty wierchowe śpiewaliśmy przy akompaniamencie akordeonu. W późniejszych latach, tata zapisał nas do szkoły muzycznej na skrzypce. Widział, że mamy do nich smykałkę – mówił prymista. Co istotne, muzyka góralska, którą poznawał w domu, nie szła w parze z muzyką klasyczną uczoną w szkole. Polak nie przyznawał się, że gra tradycyjne nuty. Ale to było widać. Choćby po innym sposobie trzymania skrzypiec.

Rodzina Poloków jest spokrewniona z rodziną Trebuniów-Tutków. Jak wspomina Andrzej Polak, Władysław Trebunia-Tutka jeszcze mocniej zaszczepił w Polokach miłość do muzyki tradycyjnej Podhala. Dziś Andrzej Polak sam uczy muzyki góralskiej, a w jego rodzinnej kapeli wyrosło już kolejne pokolenie muzyków – syn i córka.

Rodzinna Muzyka Poloków zdobyła III nagrodę w konkursie Fonogram Źródeł 2020 za „rodzinne muzykowanie, będące reprezentacją Podhala i tamtejszego stylu gry”. PRZECZYTAJ

Andrzej Malik harmonista ze Skrzyńska zdobył jedną z drugich nagród w kategorii Solistów Instrumentalistów. Kubie Borysiakowi opowiadał o weselach sprzed lat.

- Prowadzę zespół folklorystyczny w Wieniawie. Melodie, stroje, które mamy, to wszystko bardziej podchodzi pod Opoczno – mówił Andrzej Malik. – Dużo grałem na weselach. Zaczynałem w latach 70. Nie było wzmacniaczy. Skrzypce, harmonia i tzw. perkusja, bo bębenek już nie. Dużo grałem ze śp. Janem Gacą, to w końcu brat stryjeczny mojej mamy. Jeszcze załapałem się na takie lata, że w niedzielę, nie w sobotę, przyjeżdżali o 8.00 rano! Do ślubu było kilka godzin, a już trzeba było im grać marsza. Na ślub już niektórzy nie jechali, bo nie mogli – śmiał się harmonista – Wesela były dłuuugie! Cała niedziela, cały poniedziałek. Do domu wracałem po nocy. Niby mieliśmy przerwę, odpoczynek w środku nocy. Ale byli tacy, którzy chcieli nam dokuczyć, szukali nas, nawoływali, nie dawali zasnąć. Pamiętam, tak się goście rozkręcili, że nie chcieli nas puścić z tego wesela. Przyszedł pan młody, mówi: „Chłopaki, zapłacę Wam, ale jak wy odjedziecie, to ja nie wiem”. A wtedy samochodów nie było. W końcu upatrzyliśmy jakiś dobry moment, zwinęliśmy sprzęt, za stodołę, w krzaki do głównej drogi i 3 kilometry do znajomego pobiegliśmy, żeby nas odwiózł. Ciężko nieraz było dostosować się do weselników. Bywało i tak, że nie jeden muzykant zaraz po ślubie musiał uciekać z wesela, bo nie umiał zagrać tego, co goście sobie życzyli.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Andrzej Malik i harmonia trzyrzędowa

Andrzej Malik Andrzej Malik

W audycji wysłuchaliśmy także nagrań laureatów kazimierskiej Baszty. Byli to:

Tomasz Słodyczka z Zębu, reprezentujący tradycję weselnych pytacy na Podhalu PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza (Natalia Kamecka, Paweł Ladorucki, Marek Bartczak), zdobywcy Baszty w kategorii Kapel. Muzycy kontynuują tradycję skrzypka Tadeusza Kubiaka. Niedawno został wydany album „Bez Nut”, który (wraz z innymi wydawnictwami fundacji Muzyka Zakorzeniona) uhonorowany został nagrodą specjalną Fonogramu Źródeł 2020. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

RCKL Zbigniew Butryn.280.JPG
Zbigniew Butryn laureatem Nagrody Muzyka Źródeł 2021

Zbigniew Butryn, wirtuoz suki biłgorajskiej, rekonstruktor tego instrumentu. Butryn zdobył w Kazimierzu Basztę w kategorii Solistów Instrumentalistów. Zbigniew Butryn, jest także laureatem tegorocznej Nagrody Polskiego Radia "Muzyka Źródeł" oraz współtwórcą festiwalu Na Rozstajnych Drogach, który organizuje w swoim regionie wraz z synem. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Audycję zakończyliśmy nagraniami artystów niedocenionych na tegorocznym festiwalu. W subiektywnym Salonie Odrzuconych Kuby Borysiaka znaleźli się Jan Tarnowski harmonista z Domaniowa, kapela Biskupianie (Małgorzata Szymankiewicz i Krzysztof Polowczyk) z Domachowa. 

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 5.09.2021

Godzina emisji: 5.05


Czytaj także

Fonogram Źródeł 2020. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:30
Co roku poznajemy najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku. Jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.
rozwiń zwiń