Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
Audio
  • Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Trio Bastarda
Trio BastardaFoto: materiały prasowe

Źródła muzyki Chopina

Słuchaliśmy m.in. kapeli Piotra Figurskiego z Sannik oraz kujawiaków z Ziemi Dobryńskiej, w których wakacje spędzał Fryderyk Chopin. Być może podobnych melodii mógł słuchać młody kompozytor? Potencjalne odpowiedzi na to pytanie możemy znaleźć na płycie „Źródła muzyki Chopina”. U żywych źródeł – ludowych muzykantów – szukaliśmy zaś odpowiedzi na pytanie  czy w muzyce Chopina wysłyszeć można ludowe nuty. Piotr Bińkowski i Adam Tarnowski, muzykanci z Domaniowa mówili:

- Chopin… obiło mi się o uszy. Ale wiadomo, jak to jest. Na wsi to obowiązki, praca… Może i część tych obereczków czy mazurków ściągnięta jest z Chopina? Ktoś z naszych „ludowców” ściągnął od Chopina i teraz, nawet nie wiedząc, możemy grać chopinowskie utwory.

- A mazurki właśnie to są te zaśpiewy. Ten akord trzeba pociągnąć, mięciutko to zagrać. Chopina troszeczkę słuchałem. W tych mazurkach są takie rzeźbienia, improwizacje…

Wspomnienie Zofii Warych

Śpiewaczka, poetka, wycinankarka, czepsiarka. Zofia Warych z Kurpi zasiliła niedawno Niebiańską Orkiestrę, odszedłszy w wieku 82 lat. Pani Zofia uczyła się m.in. od swojej ciotki, wybitnej śpiewaczki, Walerii Żarnoch. Była laureatką Nagrody im. O. Kolberga oraz Nagrody Muzyka Źródeł przyznawanej za wybitne zasługi twórców ludowych dla Polskiego Radia.

 

YouTube, RCKL

Kołowrót

„Kołowrót” wspólna płyta tria Bastarda i chóru uniwersyteckiego SWPS to album inspirowany kulturą tradycyjną i cyklem natury. Ludowa obrzędowość, rytuały były źródłem autorskiej muzycznej podróży artystów.

- W słowiańszczyźnie, w kulturze ludowej ten kołowrót jest obecny w symbolice, w kalendarzu. To piękny symbol. Przechodzimy z tą muzyką po takim słonecznym kołowrocie od wiosny do wiosny – mówił członek Bastardy, Paweł Szamburski.

Na albumie znajdziemy 4 kompozycje: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. To długie, transowe utwory, pozwalające rozpłynąć się w danej porze roku. M.in. dzięki Radiowemu Centrum Kultury Ludowej, artyści znaleźli inspirację w utworach tradycyjnych.

- Wiosna to pieśń wielkanocna ze średniowiecznego śpiewnika śląskiego oraz wiosenna pieśń łemkowska. Następnie mamy żniwną pieśń, Lato, „Dożynaj, dożynaj, przodowniku łysy”. Staraliśmy się oddać ten znój pracy na polu. Następnie mamy Jesień, opadają liście, przyroda zaczyna umierać. Tu mamy pieśń maryjną. Następnie Zima i dwie pieśni adwentowe, które wykonywaliśmy niegdyś z pół-Księżycem i właśnie od Remka Hanaja mam te dwie pieśni adwentowe – mówił Paweł Szamburski. – To nie są do końca utwory muzyczne, a muzyczne opowieści, obrazującego coś konkretnego, związanego z daną porą roku.

POSŁUCHAJ: Bastarda i pół-Księżyc

YouTube, RCKL

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 5.05