Odlotowy Kiermasz z fonogramami w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 06:00
W specjalnym świątecznym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem”, usłyszymy laureatów nagrody Folkowy Fonogram Roku 2021 na czele ze zdobywcami pierwszego miejsca, czyli zespołem Tęgie Chłopy za album „Rakieta”. W audycji także opowieści o muzyce i życiu, wybitnego artysty i filozofa Józefa Brody z Koniakowa, który w tym roku, wraz ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz, otrzymał nagrodę Polskiego Radia Muzyka Źródeł.
Audio
  • Odlotowy Kiermasz z fonogramami w tle (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Tęgie Chłopy
Tęgie ChłopyFoto: tegiechlopy.pl

W specjalnym świątecznym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem”, usłyszeliśmy laureatów nagrody Folkowy Fonogram Roku 2021 na czele ze zdobywcami pierwszego miejsca, czyli zespołem Tęgie Chłopy za album „Rakieta”. W audycji zabrzmiały także opowieści o muzyce i życiu, wybitnego artysty i filozofa Józefa Brody z Koniakowa, który w tym roku, wraz ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz, otrzymał nagrodę Polskiego Radia Muzyka Źródeł.

„Bardzo tradycyjne podejście do muzyki i współczesne teksty. To działa...! Bardzo ciekawy i być może nieoczekiwany krok dla tego wyjątkowego zespołu. Warto słuchać wielokrotnie całą rodziną!” pisał jeden z jurorów Folkowego Fonogramu Roku – Milan Tesař, przewodniczący World Music Charts Europe o albumie „Rakieta”. Jako współproducentów nagrania, bardzo cieszy nas fakt, że płyta dedykowana przede wszystkim młodym słuchaczom (wydana w serii Źródełko Polskiego Radia Dzieciom) znalazła uznanie także wśród dorosłych, międzynarodowych słuchaczy!

Rakieta Tęgie Chłopy.jpg

Przeczytaj także:
Tomasz Janas recenzuje płytę Rakieta

Ponadto usłyszeliśmy fragment płyty „Kołowrót” autorstwa tria Bastarda i chóru SWPS – zajęła ona 2 miejsce na podium Folkowego Fonogramu Roku 2021 ex aequo z albumem „Bojkowski głos Bieszczadu” zespołu Wernyhora, laureatów ubiegłorocznego Konkursu Muzyki Folkowej.

Na trzecim miejscu Folkowego Fonogramu Roku – także ex aequo – uplasowali się: Karolina Cicha&Spółka z dwupłytowym wydawnictwem „Karaimska Mapa Muzyczna”, a także Niewte z płytą „Osmętnica Elektronica”.

Józef Broda_Kuba Borysiak_1200.jpg

Przeczytaj także:
Józef Broda laureatem nagrody Muzyka Żródeł

W audycji spotkaliśmy się z filozoficznym podejściem do muzyki i edukacji – o swoim światopoglądzie opowiadał Józef Broda, wyróżniony nagrodą Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”. Józef Broda to wybitny multiinstrumentalista, pedagog, budowniczy instrumentów – od lat popularyzuje tradycję rodzinnego regionu – Beskidu Śląskiego.

O żywobyciu jest tak pisane, co wyślesz wzbogacony świat i w dobrach, i w złych sprawach, wzmocni i Ci to odda z nawiązką. Józef Broda

- Czym jest chwila? Jestem nad jeziorem w Wdzydzach. Zamarznięta tafla, przeleciały jakieś wielkie ptaszyska. Zrobiło mi się ogromnie smutno za Beskidem. Co się wówczas ze mną stało? Coś zaszeleściło. Ja wówczas tego dotknąłem i pierwszy raz, po kilku minutach zagrałem na suchym liściu bukowym. Wcześniej grałem na liściu, ale nigdy na suchym. Moment, kiedy posiadałem pewną umiejętność, ale materiał-narzędzie? Dopiero tamta okoliczność spowodowała, że odkryłem coś, co było naturalnością… Potem zagramy na trąbie, zobaczycie, co dzieje się z echem. Z mojego punktu widzenia, luksusu, który posiadam, mieszkając tu, na Wyrszczku: mogę sobie dobierać dzień, pory roku i delektować się nie tym, co wysyłam, ale tym, co wraca. Z pewną pogłębioną refleksją: O żywobyciu jest tak pisane, co wyślesz wzbogacony świat i w dobrach, i w złych sprawach, wzmocni i Ci to odda z nawiązką.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 3.05.2022

Godzina emisji: 5.05