Ekologiczna żywność - poznaj co dobre

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 16:16
Produkcja ekologiczna rozwija się w Polsce w wyjątkowo szybkim tempie. O tym co można dobrego zrobić z ekologicznych produktów przepisy radzi ekspert kulinarny Grzegorz Łapanowski.
Magdalena Kumorek  i Artur Partyka
Magdalena Kumorek i Artur PartykaFoto: Ministerstwo Rolnictwa

Cały czas rośnie liczba  ekologicznych przetwórni. Jednak wciąż jeszcze, to co wytworzą - zamiast  cieszyć krajowych konsumentów - w większości wędruje za granicę.

Logo
Logo kampanii

Dlatego też Ministerstwo Rolnictwa  zdecydowało się na kolejną kampanię  promocyjną, a  jej hasło przewodnie to "Żywność ekologiczna gwarancją dobrego smaku".

Kampania ma na celu dostarczenie informacji i zwiększenie świadomości konsumentów na temat korzyści zdrowotnych i smakowych płynących z produkcji ekologicznej oraz zwiększenie rozpoznawalności produktów ekologicznych znakowanych unijnym logiem "Euro liścia".

>>> Zobacz stronę kampanii
Do współpracy w ramach kampanii zostali zaproszeni Ambasadorzy - Magdalena Kumorek, znana aktorka filmowa i teatralna oraz Artur Partyka, sportowiec, były skoczek wzwyż, trzykrotny olimpijczyk.
Ponadto w ramach przeprowadzanych działań przygotowano krótkie reportaże, nagrywane w ekologicznych gospodarstwach z udziałem Grzegorza Łapanowskiego - eksperta kulinarnego, który poznaje tajniki produkcji produktów naturalnych, a także przyrządza z nich wyśmienite potrawy i przetwory.

Posłuchaj o kampanii "Żywność ekologiczna gwarancją dobrego smaku" w "Rozmaitościach rolniczych" we wtorek w godz. 5-6.

Czytaj także

Pogardzany ziemniak nie jest zły

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 15:32
Polacy jedzą dużo ziemniaków. Tradycyjny polski obiad bez ziemniaków się nie liczy. Wbrew obiegowym opiniom, ziemniak nie jest wcale taki tuczący.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnie smaki zamknięte w słoikach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 11:47
Maliny, wiśnie, truskawki, śliwki i morele. O tym, że wszystkie warto wpakować do słoika mówimy w "Lecie z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cena ekologii" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 10:00
Poniedziałek, 20 sierpnia, godz. 18.15, Program 3. Od 2004 roku ilość gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła sześciokrotnie. Czy Polacy coraz chętniej kupują żywność ekologiczną? Kogo stać na bycie "eko"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie BIO nie jest zdrowsze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
Moda na jedzenie ekologiczne dotarła już do Polski. Tymczasem amerykańscy naukowcy pokazują jego mankamenty, bo BIO nie zawsze znaczy lepiej i zdrowiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec ekranów przy drogach? Zamiast nich staną drzewa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:49
Przed hałasem mogą nas chronić szpalery drzew i wykopy - twierdzi resort transportu. O planach zmian przepisów pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń