Dotacje do zalesień

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 14:34
Od 1 czerwca do 1 sierpnia będzie można składać wnioski o wsparcie finansowe przy zalesianiu gruntów rolnych i innych niż rolne.
Audio
Dotacje do zalesień
Foto: fot. SXC

Już od 1 czerwca będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o wsparcie finansowe przy zalesianiu gruntów rolnych i innych niż rolne. Nabór potrwa do 1 sierpnia. Pomoc ta jest finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Justyna Golonko: - W tym roku zmieniły się zasady przyznawania wsparcia, jakie są te zmiany?

Bartosz Sołek – ekspert ARiMR: - Przede wszystkim jest możliwość zalesienia rolnikom do 100 ha. Poprzedni limit to było 20 ha na lata 2007-2013. Również korzystną zmianą jest możliwość zalesienia powierzchni poniżej 0,5 ha, jeśli grunt przylega do lasu i jego minimalna powierzchnia wynosi 10 arów.

Na jaką pomoc może liczyć rolnik, który zdecyduje się na zalesianie gruntów rolnych?

Bartosz Sołek: - Agencja wypłaca rolnikowi trzy premie: wsparcia, pielęgnacyjna i zalesieniowa. Wysokość tych premii zależy od zastosowanych gatunków, ukształtowania terenu oraz różnych możliwości ochrony przed zwierzętami tych upraw. Wsparcie na zalesienie jest wypłacane w pierwszym roku i waha się od 4-9 tysięcy zł. Jest to premia na koszty związane z realnym posadzeniem tego lasu. Premia pielęgnacyjna, której celem jest pielęgnowanie tych upraw przez pierwszych 5 lat, jest wypłacana w wysokości od 1 do 2 tysięcy zł. Trzecia premia, zalesieniowa, jest wypłacana przez cały okres i wynosi 1580 zł do hektara, płatna raz w roku. Jest ona uzależniona od dochodów z rolnictwa, aby ją uzyskać należy mieć co najmniej 25% dochodów z rolnictwa.

A w przypadku posadzenia lasu na gruntach innych niż rolne są takie same dopłaty?

Bartosz Sołek: - W takim przypadku należy sobie uzmysłowić, że ten las nie był już użytkowany rolniczo. W związku z tym Agencja nie wypłaca premii zalesieniowej, która jest ściśle powiązana z rekompensatą z tytułu nie uprawiania już tych gruntów. Pozostają tu dwie premie: wsparcie na zalesienie i pielęgnacyjna. Wsparcie na zalesienie to stawka o połowę niższa, a premia pielęgnacyjna jest podobna jak w schemacie pierwszym. Te niższe stawki są związane z tym, że młode pokolenie lasu już rośnie na tym gruncie, wymaga ono niższych nakładów, a daje rolnikowi stosunkowo niezły zysk.

Co powinien zrobić rolnik, który chce posadzić las?

Bartosz Sołek: - Powinien złożyć do miejscowego nadleśnictwa wniosek o sporządzenie planu zalesienia. Musi zgromadzić całą dokumentację.
Więcej można przeczytać na stronie: www.arimr.gov.pl
Gdy jest plan zalesienia, należy go złożyć w swoim biurze powiatowym ARiMR wraz z załącznikami. Kierownik ma 60 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli wniosek przejdzie pozytywnie weryfikację, otrzymuje postanowienie o spełnieniu niezbędnych warunków we wniosku na zalesianie. Po otrzymaniu takiego dokumentu możemy już przystępować do prac zalesieniowych. Gdy dokonamy zalesienia, które nadleśniczy weryfikuje, rolnik otrzymuje zaświadczenie o zalesieniu zgodnie z planem zalesienia.


Ekspert ARiMR - Bartosz Sołek – odpowiada na pytania słuchaczy:


1) Jeśli ktoś zasadził hektar lasu samowolnie 7 lat temu, jest możliwość zaakceptowania?
Bartosz Sołek: - Niestety, przy lesie zasadzonym ze sztucznego nasadzenia nie ma możliwości wsparcia. Jest schemat II, który mówi o dostosowaniu samosiejek, ale to są lasy samoistne. Sztucznego nasadzenia nadleśniczy nie uzna.

2) Jaka jest kolejność składania wniosków?
Bartosz Sołek: - Dokument, który trzeba uzyskać w gminie, że zalesienie nie jest sprzeczne z celami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Potem trzeba zebrać dodatkową dokumentację. Trzeba ustalić, czy dany grunt leży na obszarach NATURA 2000, bo jak nie leży to nie ma przeciwwskazań do zalesienia. Trzeba mieć kopię części mapy ewidencji gruntów i budynków. Wszystkie dokumenty trzeba złożyć do nadleśnictwa, gdzie złożyć trzeba wniosek o sporządzenie planu zalesienia. Nadleśniczy w ciągu 60 dni wykonuje taki plan. Ten plan i wcześniejsze dokumenty trzeba złożyć do biura powiatowego ARiMR.

3) Działka 30 arów jest przy lesie.
Bartosz Sołek: - Jeżeli jest powyżej 10 arów i przylega do lasu to się kwalifikuje.

4) Część działki jest zalesiona, pozostała część nie była uprawiana rolniczo parę lat. Należy zaliczyć ją do schematu I czy II?
Bartosz Sołek: - Do części nie uprawianej rolniczo musi być schemat II. Wypłacone mogą być koszty założenia uprawy, ewentualnie dostosowania młodego lasu, który tam już rośnie do modelowego lasu gospodarczego. Wypłacamy przez 5 lat pieniądze na pielęgnacje tego lasu. Można jeszcze dostać pieniądze na ochronę przed zwierzyną, można to ogrodzić lub zastosować inne zabezpieczenie.


Zobacz więcej na temat: dotacja grunty pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak