Stefan Szczepłek: dzięki sportowi zobaczyłem świat

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:51
Sportem interesują się wszyscy. Sport jest świetnym nośnikiem wszystkiego - reklamy, polityki, można ze sportu żyć, można go traktować jako instrument do osiągnięcia czegoś, ale najważniejsze jest chyba to, że sport można przeżywać. Pośrednikami, którzy przybliżają nam sport są komentatorzy, a wśród nich jednym z wybitnych jest Stefan Szepłek.
Audio
  • Stefan Szczepłek cz. 1 (Już taki jestem, Jedynka)
  • Stefan Szczepłek cz. 2 (Już taki jestem, Jedynka)
  • Stefan Szczepłek cz. 3 (Już taki jestem, Jedynka)
Stefan Szczepłek i Jolanta Fajkowska
Stefan Szczepłek i Jolanta FajkowskaFoto: Polskie Radio

Gość audycji przyznaje, że sportem interesuje się nie dla wyniku. - Dlatego się zajmuję sportem od tylu lat, że on się nie kończy na ostatnim gwizdku. Ten sport jest fascynujący dlatego, że jest nieprzewidywalny - mówi dziennikarz. - Zwłaszcza, kiedy zaczynają grać rolę uczucia narodowe - dodaje.

Komentator wspomina mecz piłki wodnej na igrzyskach w Melbourne między Węgrami a ZSRR w 1956 roku, a także mecz hokeja w 1968 roku między ówczesną Czechosłowacją a ZSRR, podczas których - dosłownie - lała się krew.

Nasi sportowcy też mobilizowali się szczególnie na takie mecze. - W końcu gdzie mogliśmy wygrać ze Związkiem Radzieckim, jak nie na bieżni czy boisku - zauważa. Mówi też, co według niego łączy muzykę i sport.

Stefan Szczepłek z wykształcenia jest politologiem. Wkrótce minie 45 lat od opublikowania jego pierwszego tekstu.

Kogo ze sportowców najbardziej podziwia? Dlaczego uważa Kazimierza Deynę za geniusza piłkarskiego? Do jakich słabości przyznaje się komentator, a czego do dziś żałuje? Posłuchaj nagrania rozmów.

***

"Już taki jestem" to cykl radiowej Jedynki emitowany w ramach "Czterech pór roku" we wtorki i czwartki. Rozmawiamy w nim z aktorami, muzykami, gwiazdami show-biznesu.

***

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Stefan Szepłek (komentator sportowy, pisarz, historyk sportu)

Data emisji: 2.01.2018

Godziny emisji: 9.45, 10.45, 11.45

Materiał wyemitowano w audycji "Cztery pory roku".

ag/mg

Czytaj także

Mija rok od śmierci Bohdana Tomaszewskiego. Wspomnienie o legendzie wciąż jest żywe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:45
Mija rok od śmierci wybitnego dziennikarza sportowego, publicysty i jednego z najbardziej znanych sprawozdawców, Bohdana Tomaszewskiego. Na wspomnienie jego sylwetki zaprasza Cezary Gurjew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybór Górskiego na selekcjonera przeszedł bez większego echa"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 14:18
- Takich trenerów jak Kazimierz Górski było wtedy kilku. Jego nominację na selekcjonera reprezentacji przyjęto jako coś normalnego, na zasadzie: pojawił się kolejny trener, któremu pewnie się nie uda - mówi dziennikarz Stefan Szczepłek.
rozwiń zwiń