Ryszard Poznakowski. Uczeń, który przerósł mistrza

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:30
Był jednym z Trybadurów i napisał muzykę do takich przebojów, jak "Mały książę", "Trzynastego" czy "Znamy się tylko z widzenia". Jolanta Fajkowska sprawdziła, jaki naprawdę jest Ryszard Poznakowski.
Audio
  • Ryszard Poznakowski. Uczeń, który przerósł mistrza (Cztery pory roku/Jedynka)
Ryszard Poznakowski
Ryszard PoznakowskiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Jej rozmówca nie trafił do branży muzycznej przez przypadek - w tym kierunku kształcił się już od dziecka. Jako pierwszy zauważył go Jerzy Katlewicz, maestro Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który przyszedł na koncert dyplomowy Poznakowskiego na zakończenie liceum muzycznego.

- To wtedy zaczęło się moje dorosłe życie zawodowe. Katlewicz zapytał mnie, czy nie zechciałbym zasilić jego orkiestry. Musiałem dostać pozwolenie od rektora, bo wtedy studentom nie można było pracować. Do dziś pamiętam, jak maestro przedstawił mnie na pierwszej próbie: "to jest nasz nowy kolega, który będzie grał pierwszy fagot pod kierownictwem swojego profesora, który będzie grał drugi fagot" - wspomina rozmówca Jolanty Fajkowskiej.

Ryszard Poznakowski i Jolanta Fajkowska Ryszard Poznakowski i Jolanta Fajkowska

W audycji mówi o współpracy z zespołem Czerwono-Czarni, a także o genezie słynnych, muszkieterskich strojów Trubadurów, które wymyślił Krzysztof Krawczyk. Opowiada również o kulisach słynnego koncertu The Rolling Stones z 1967, kiedy to Mick Jagger osobiście poprosił go o wypożyczenie organów, bo Brian Jones spalił swoje podczas próby.

***

Tytuł audycji: "Już taki jestem" w paśmie "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Ryszard Poznakowski (kompozytor, aranżer, instrumentalista)

Data: 13.02.2018

Godzina emisji: 9.44, 10.44, 11.44

mg/ag

Czytaj także

Nieznana twarz Janusza Strobla

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:00
- Wielu rzeczy w życiu żałuję, ale najbardziej niedokończonych rozmów z moim ojcem - mówi muzyk w audycji Jolanty Fajkowskiej "Już taki jestem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niektórzy tęsknią za młodością. Ja chcę, żeby było tak, jak jest"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 14:43
- Mój głos zawsze wyróżniał się swoim brzmieniem, ale nie sądziłam, że śpiewanie stanie się moim zawodem - mówi Lidia Stanisławska w cyklu Jolanty Fajkowskiej "Jestem jaka jestem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: to jest przepiękne, że ludzie śpiewają ze mną

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:28
- Nie da się ocenić, co to jest sukces. Wszystko się w tym zawiera, że nagle cała sala, dwa tysiące ludzi w Teatrze Wielkim, śpiewa: "A my, tak łatwopalni". To jest ten skarb, którego ja dotykam - powiedział w radiowej Jedynce Jacek Cygan.
rozwiń zwiń