Ewa Błaszczyk: mój zawód to mój wentyl

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 13:25
- Zanurzam się w inną rzeczywistość, w fikcję - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka i piosenkarka.
Audio
  • Ewa Błaszczyk: mój zawód to mój wentyl (Już taki jestem/Jedynka)
Ewa Błaszczyk
Ewa BłaszczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W 2000 roku zmarł mąż Ewy Błaszczyk pisarz, dramaturg, satyryk i scenarzysta filmowy Jacek Janczarski. W sto dni po jego śmierci doszło do kolejnej tragedii - córka aktorki Aleksandra zakrztusiła się tabletką, wskutek czego dziewczynka znalazła się w śpiączce.

W 2002 bohaterka audycji "Już taki jestem", razem z ks. Wojciechem Drozdowiczem, założyła fundację "Akogo?", działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. W 2012 roku powstała Klinika Neurorehabilitacyjna "Budzik".

Ewa Błaszczyk zapytana, czy wraca jeszcze myślami do tego 2000 roku, odpowiedziała: "Żyję bardzo do przodu". - Nie robię "stop klatek". Ogarniam to, co jest przed nami. Ciągle coś planuję - podkreśliła gość radiowej Jedynki.

Przyznała, że praca w fundacji i klinice jest bardzo ciężka. - Pomaga mi mój zawód. Mam wentyl. Zanurzam się w inną rzeczywistość, w fikcję. Robię Orianę Fallaci w Teatrze Studio. Zaczęłam film z Agnieszką Holland. To wszystko pomaga, bo zmieniam tematy - wskazała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Ewa Błaszczyk opowiedziała o tym, dlaczego wybrała aktorstwo i o tym, co ją fascynuje w Orianie Fallaci. Wskazała także, z czego jest najbardziej dumna i jakie ma marzenia.

Rozmawialiśmy także z aktorką o jej udziale w sztafecie poprzedzającej Zimowe Igrzyska Olimpijskie PjongCzang 2018. Pochodnia, którą niosła zostanie zlicytowana pod koniec lutego na aukcji charytatywnej (www.obudzmnie.pl).

Ewa Błaszczyk i Jolanta Fajkowska Ewa Błaszczyk i Jolanta Fajkowska. Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: "Już taki jestem" w paśmie "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Ewa Błaszczyk (aktorka, piosenkarka)

Data: 22.02.2018

Godzina emisji: 9.46, 10.46, 11.44

kk/kh

Zobacz więcej na temat: Jolanta Fajkowska Ewa Błaszczyk

Czytaj także

Ryszard Poznakowski. Uczeń, który przerósł mistrza

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:30
Był jednym z Trybadurów i napisał muzykę do takich przebojów, jak "Mały książę", "Trzynastego" czy "Znamy się tylko z widzenia". Jolanta Fajkowska sprawdziła, jaki naprawdę jest Ryszard Poznakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Tylman. Łobuziak za klawiaturą

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 16:00
Gość Jolanty Fajkowskiej jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i estradowych, a także musicali wystawianych w Polsce, w Stanach Zjednoczonych oraz w Szwecji. W latach 2001–2005 uczestniczył w programie TVP2 "Śpiewające fortepiany", gdzie jako pianista zasiadał przy czarnym fortepianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: śpiewam od dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:45
- Nie dbam o to, czy to co robię będzie sprzedawalne, czy nie. To mnie kręci, to mi się podoba. Śpiewam tak, jak czuję - mówi w cyklu "Już taka jestem" artystka. 
rozwiń zwiń