Lech Makowiecki: najważniejszym przedmiotem w szkole jest historia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 15:32
Bard podkreśla, że historia opowiada o tym, co było, a ponieważ ludzie się nie zmieniają, tylko - jak mawiają mędrcy - zmieniają się środki rażenia siły żywej przeciwnika, więc znając historię, można przewidzieć przyszłość.
Audio
  • Lech Makowiecki szczerze o sobie (Już taki jestem/Jedynka)
Lech Makowiecki
Lech MakowieckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Jeśli ktoś się zbroi, to za chwilę będzie wojna - daje przykład muzyk. Wyjaśnia, że wiedza historyczna, która pomaga przy planowaniu przyszłości, stała się motorem napędowym jego różnych działalności. - Staram się w sposób niebanalny, w miarę przebojowy, czyli pieśnią, scenariuszem zainspirować zwłaszcza młodych ludzi - mówi. I to mu coraz bardziej się udaje, bo kiedyś na koncerty przychodzili tylko kombatanci, a obecnie młodzież sama go zaprasza.

Lech Makowiecki przekonuje, że wiersze Mickiewicza i Słowackiego można śpiewać jak przeboje. - Nawet inwokację można wyśpiewać. Gdyby Mickiewicz żył współcześnie, miałby w ZAIKS-ie większe tantiemy niż inni nasi uznani tekściarze - mówi muzyk. Jego zdaniem, Chopin byłby świetnym jazzmanem.

Dlaczego po studiach nie podjął wyuczonego zawodu? Co sądzi o muzyce country? W jakich okolicznościach poznał żonę? Czym Lech Makowiecki tłumaczy zainteresowanie młodzieży historią? Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Lech Makowiecki (inżynier budowy okrętów po Politechnice Gdańskiej, kompozytor, autor tekstów, muzyk folkowy i countrowy, felietonista)

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 9.45, 10.45, 11.44

ag/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dom wypełniony historią

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 22:00
Dom Macieja Szemelowskiego często jest wykorzystywany do telewizyjnych programów, w których "gra" szlachecki dwór. Jaka jest historia jego rodziny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierzę, że odnaleźliśmy szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 09:56
- Podkreślam: wierzę. Nie jest to publiczne stwierdzenie faktu, że je znaleźliśmy, bowiem stanie się tak dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli potwierdzenie genetyczne i nigdy wcześniej - zaznaczył w radiowej Jedynce prof. Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

By nie zanikła pamięć o bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 10:00
- Rzadko który kombatant chce, by nazywać go bohaterem. Oni uważają, że wypełnili to, do czego zostali stworzeni – mówił w audycji Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń