Adam Strug zainspirowany folklorem, także miejskim

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 15:31
Adam Strug to pieśniarz wyjątkowy, a sięga po utwory wykonywane kiedyś podczas obrzędów, zwłaszcza pogrzebowych. I cały czas śpiewa na pogrzebach.
Audio
  • Adam Strug zafascynowany folklorem (Już taki jestem/Jedynka)
Adam Strug
Adam StrugFoto: Łukasz Kowalski/PR

- W tym co dzisiaj nazywamy "ludowizną" zachowane są najstarsze pokłady muzyki polskiej, polszczyzny, ale też archaizmy związane z gwarowością, czyli np. najstarszy typ mazurzenia, czyli gwary mazowieckiej - mówi artysta. Wyjaśnia, że przed wiekami wiersze z automatu obrastały muzyką.

Adam Strug wyjaśnia skąd u niego wzięło się zainteresowanie dawnymi pieśniami. Zdradza również, w jaki sposób udaje mu się zgromadzić na warszawskich Powązkach ponad tysiąc osób, które śpiewają pieśni pogrzebowe.

Twórca inspiruje się muzyką ludową, folklorem miejskim, muzyką romską i bałkańską oraz greckim rebetiko, czyli tamtejszym folklorem miejskim. Adam Strug zachwyca się muzyką arabską. - Uważam, że jest to obecnie najwspanialsza, najbardziej genialna współcześnie muzyka wokalna. Biały człowiek ją zrozumie pod warunkiem, że zafunduje sobie abstynencję od muzycznych amerykanizmów, które tak skutecznie od lat 60-tych nas zdominowały, że porzuciliśmy własne ryty muzyczne - wyjaśnia muzyk.

Jak doszło do współpracy Adama Struga ze Stanisławem Soyką i nagrania wspólnej płyty? Co sądzi o poezji Leśmiana? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

Adama Struga można też usłyszeć w każdą niedzielę po godz. 13.40 w radiowej Jedynce.


Adam Strug i Jolanta Fajkowska Adam Strug i Jolanta Fajkowska

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Adam Strug (muzyk, wokalista)

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 13.19

ag


Czytaj także

Adam Strug: wyróżnia mnie naturalny głos

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 14:16
"Leśny Bożek" to czwarty album Adama Struga. Znajdziemy na nim piosenki, które mówią o miłości, śmierci, nadziei i rozczarowaniu. O płycie w "Muzycznej Jedynce", mówił sam artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasyjny koncert Monodii Polskiej w Studiu W. Szpilmana

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:20
Na pasyjny koncert Monodii Polskiej złożyły się pieśni zebrane przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem. Zabrzmiał przede wszystkim śpiew a capella, a także z towarzyszeniem liry korbowej. Koncert odbył się 24 marca o godzinie 17.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana. Koncert retransmitowany był w radiowej Jedynce w czwartek 29 marca po godz. 23.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Poznakowski i jego wspomnienia estradowych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 14:50
Twórca wielu przebojów, kompozytor i członek legendarnych "Trubadurów" oraz "Czerwono-Czarnych". Na polskiej scenie muzycznej jest już od ponad 55 lat. Na kolejne 50 lat czeka z niecierpliwością. O najciekawszych momentach ze swojego zawodowego życia i planach muzycznych Ryszard Poznakowski opowiedział w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.
rozwiń zwiń