Czesław Czapliński: chciałbym, żeby fotografia weszła do szkół

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 14:56
Mimo że największą pasją Czesława Czaplińskiego była biologia, życie zawodowe związał z fotografią. Artysta nie zgadza się z opinią, że dziś każdy może być fotografem. Jego zdaniem popularne selfie to zdjęcia śmieci.  
Audio
  • Czesław Czapliński o sobie (Już taki jestem/Jedynka)
Czesław Czapliński
Czesław CzaplińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość przyznał, że każde jego zdjęcie ma osobną historię i wspomniał tę związaną z pierwszą pamiętną fotografią, gdy sfotografował Ryszarda Kapuścińskiego. Czesław Czapliński fotografował także m.in. Donalda Trumpa, Janusza Głowackiego, Michaela Jacksona i ks. Jana Twardowskiego. – Byłem jedynym fotografem, który ma prawo do 48 godzin życia Michaela Jacksona – chwalił się na antenie Jedynki. Jego zdaniem zdjęcia nabierają wartości w szczególnych okolicznościach.  

Czesław Czapliński jest bardzo krytyczny wobec panującej manii fotografowania. Powiedział, że zdjęcia typu selfie artystycznie są nic niewarte. Zaproponował też, by wprowadzić do szkół naukę fotografowania. - Zdjęcia na Facebooku to śmieci. Przytulające się głowy i podniesione komórki – zgroza! Nie ma możliwości, by takimi zdjęciami można było zaistnieć. To jest chore. Chciałbym, żeby fotografia, czyli posługiwanie się obrazem, weszła do szkół – przyznał.

Jak dotarł do Donalda Trumpa? Czy żałuje jakiegoś momentu nieuwiecznionego na fotografii? O tym w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Czesław Czapliński (fotograf)

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 13:17; 13:26

abi

Czytaj także

Joanna Dark: łączę muzykę z interpretacją

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 14:05
O karierze wokalnej marzyła jako mała dziewczynka, śpiewając przed lustrem z dezodorantem w ręce. Dziś Joanna Jagła to piosenkarka i aktorka, występująca pod pseudonimem Joanna Dark.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kamiński: są cele, dla których warto ryzykować

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:17
- To dzięki trudnym wyzwaniom, uczymy się czegoś o rzeczywistości - przekonuje Marek Kamiński. Polarnik i podróżnik był gościem audycji "Już taki jestem". 
rozwiń zwiń