X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Agata Hącia: gramatyka jest jak matematyka

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:17
Agata Hącia, będąc jeszcze w szkole podstawowej ubolewała nad tym, że "myśli płyną szybciej niż słowa". Już wtedy marzyła o specjlalnym wynalazku, który rozwiązałby ten problem.
Audio
  • Dr Agata Hącia o zawiłościach języka polskiego. (Już taka jestem/Jedynka)
Dr Agata Hącia
Dr Agata HąciaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Twierdzi, że język polski jest wyzwaniem logopedycznym, zwłaszcza dla obcokrajowców, dla których połamańcem językowym są wszystkie charakterystyczne dla naszej wymowy "sz" i "cz". Porównuje gramatykę do matematyki, gdyż - jak sama twierdzi - w gramatyce ideę trzeba przełożyć na komunikację, a w matematyce na obliczenia.

Zapytana o to, dlaczego warto być językoznawcą mówi, że z tych samych względów, dla których warto być archeologiem. - Chodzi tutaj o podejście do zawodu, w którym można nieustannie odkrywać coś nowego, podchodząc do tego z dużą pasją - mówi. Uważa, że praca, którą wykonuje pozwala jej wcielić się w rolę detektywa i jest bardzo ekscytująca.

Dlaczego dr Agata Hącia nie lubi słowa "rekomendacje"? Co oznacza termin "imporeabilia"? Dlaczego wyraz "tarapaty" ma tylko liczbę mnogą? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Już taka jestem 

Prowadzi: Jolanta Fajkowska 

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni, polonistka, autorka książki "Ucha, fochy, tarapaty")

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 10.14

K.A/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Orleańska: zawsze chciałam mieć silną rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 12:42
Przez 12 lat grała Joasię Jęczydło w serialu "Złotopolscy". Dzięki tej roli stała się rozpoznawalna i to spowodowało, że po ślubie postanowiła zostać przy swoim panieńskim nazwisku Pierzak. Dopiero po urodzeniu dziecka zdecydowała się przyjąć nazwisko męża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Ciunelis: posiadanie pięciorga dzieci to także wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:54
Aktorka kojarzona jest z rolami m.in w takich filmach, jak "Dzień świra", czy "Dziewczęta z Nowolipek". Spełnia się na wielu płaszczyznach artystycznych, ale także jako matka pięciorga dzieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Herman: aktor to trochę cyrkowy zawód

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 13:02
Katarzyna Herman w dzieciństwie zapragnęła występować w cyrku, ale odradziła jej to mama wskazując, że trzeba być doskonale wyćwiczonym fizycznie. W końcu została aktorką, ale sprawność fizyczna też jest dla niej ważna.
rozwiń zwiń