Waldemar Dąbrowski podziwia ludzi wielkiego talentu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 17:34
Był ministrem kultury i od wielu lat jest dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Kilka tygodni temu odebrał najważniejszą dla świata operowego nagrodę "International Opera Awards" dla najlepszego dyrektora teatrów operowych na świecie. Gościem Jolanty Fajkowskiej był Waldemar Dąbrowski.
Audio
  • Waldemar Dąbrowski o światowej nagrodzie, operze i Stanisławie Moniuszce (Już taki jestem/ Jedynka)
Waldemar Dąbrowski
Waldemar Dąbrowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Słyszymy, że to on wymyślił Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Prestiżowa nagroda potwierdza pozycję wiodących teatrów operowych świata. Gość audycji przywołuje postać Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, zwanego "ojcem polskiej opery narodowej". - Moniuszko jest wielkim europejskim kompozytorem, którego partytury z szacunkiem odnoszą się do wybitnych symfoników niemieckich, którego inwencja melodyczna sięga doskonałości włoskiej prostoty. Równocześnie jest artystą, któremu udało się podnieść polski folklor do rangi uniwersalnej i uczynić muzykę, którą tworzył muzyką tej ziemi - podkreślił Waldemar Dąbrowski. 

Gość sam o sobie mówi, że kocha sztukę i podziwia ludzi wielkiego talentu i dostrzega jak nie łatwym zadaniem jest przekonanie widza do opery. - Wysiłek na rzecz budowania pozycji sztuki operowej w katalogu obowiązku kulturalnego Polaka wydaje mi się wyzwaniem nieustającym - powiedział na antenie radiowej Jedynki dyrektor Teatru Wielkiego. 

Waldemar Dąbrowski pochodzi z niewielkiej miejscowości w okolicach Warszawy, z Radzymina. W audycji zdradza, że rodzinna miejscowość jest mu bardzo bliska. - Ja się nigdy z Radzymina nie wyrwałem, bo jest jakiś głęboki sens przynależności do tego metra kwadratowego, który jest twój na zawsze - stwierdził. 

Czy Stanisław Moniuszko ma szanse zaistnieć tak, jak Fryderyk Chopin? Kto według Waldemara Dąbrowskiego wzorcowo wykonuje "Halkę" Moniuszki? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Prowadzi: Jolanta Fajkowska 

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej) 

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 10.14

ans/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Pieńkowska: właściwie miałam studiować psychologię

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 14:32
Ukształtował ją teatr i rodzina. Aktorka filmowa i teatralna Małgorzata Pieńkowska w audycji Jolanty Fajkowskiej wraca wspomnieniami do lat dzieciństwa, opowiada o rodzinie, życiowych pasjach, sporcie i o tym dlaczego wybrała zawód aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Omilian-Quattrini: zatraciło się kryterium oceny piękna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:00
Uczyła się śpiewu od 16. roku życia, a jej nauczycielami byli m.in. śpiewaczka prof. Stella Andrzejowska i włoski maestro Rodolfo Celletti, największy znawca belcanta. Dzisiaj jest doktorem sztuki muzycznej na uniwesytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Gościem cyklu "Już taka jestem" była śpiewaczka operowa, Jolanta Omilian-Quattrini. 
rozwiń zwiń