Wojciech Żołądkowicz: mnie zawsze pociągało granie tych tzw. czarnych charakterów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 10:16
Aktor jednak rozróżnia między wieloma typami czarnych charakterów. - Jeżeli weźmiemy po uwagę Brudnego Harrego czy to, co Bogusław Linda zrobił w "Psach" to podąża się za tym facetem i obdarza sympatią - mówi Wojciech Żołądkowicz.
Audio
  • Wojciech Żołądkowicz opowiada o sobie, rodzinie i granych przez niego rolach (Już taki jesetm/Jedynka)
Wojciech Żołądkowicz
Wojciech ŻołądkowiczFoto: Jolanta Fajkowska/Polskie Radio

Odmiennie patrzy na graną przez niego w filmie "Układ zamknięty" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego postać prokuratora, którego ocenia jako karierowicza. Niby został zaszantażowany, ale zawsze człowiek ma wybór. Na drodze tego prokuratora pojawiły się plusy i minusy, a on wybrał plusy w postaci kasy i kariery. - Prokurator Słodowski jest oślizgłym, obrzydliwym człowiekiem. Jemu nikt nie kibicuje - zauważa. Zwraca uwagę, że jeżeli ktoś wychodził z kina z myślą, że nie cierpi tego człowieka, to znaczy, że swoją pracę aktorską wykonał dobrze.

Z kolei nawiązując do filmu "(Nie)znajomi" w reż. Tadeusza Śliwy przyznaje, że życie bez komórki jest możliwe, ale bardzo boimy się zostawić telefon w domu, bo przecież ktoś może zatelefonować z atrakcyjną propozycją. On nie zostawia telefonu.

W garażu zrobił sobie warsztat stolarski i wykonuje różne meble. Żartuje, że to jest coś wymiernego w przeciwieństwie do aktorskiej gry, która może być różnie oceniana.

Wojciech Żołądkowicz to aktor filmowy i teatralny, współpracował z Teatrem Współczesnym i Teatrem Studio w Warszawie, nagrodzony na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Heinricha Manna w "Opowieściach Hollywoodu" Christophera Hamptona i Girtaka w "Bezimiennym dziele" Witkacego, nominowany do nagrody Feliks Warszawski za najlepszą drugoplanową rolę męską w "Sztuce bez tytułu" Antoniego Czechowa. W serialu TVP "Korona królów" gra Olgierda Giedyminovćia, mistrz dubbingu, lektor w PR ("Trylogia").

Jaki był ojciec aktora i jakie jego cechy chciałby przekazać dzieciom? Dlaczego ceni rejsy z niewidomymi na pokładzie Zawiszy Czarnego? Czy fryzura ma związek z graną właśnie postacią? Dlaczego chodzi boso? Kim chciałby zostać, gdyby nie był aktorem?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Wojciech Żołądkowicz (aktor)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 10.16

ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Osioł na ósmym piętrze"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 18:30
Ludwik Wiewurka, wiedeński inkasent firmy ciepłowniczej, z zamiłowania melancholik, jest rodowitym Polakiem. Zgodnie z życzeniem swojej obrotnej matki ma jednak zostać w końcu obywatelem Austrii - cel, od którego usilnie stara się go odwieść zdrowy rozsądek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śledztwo setnika"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 21:00
Premierowe słuchowisko Davisa Bunna i Janette Oke "Śledztwo setnika" w adaptacji i reżyserii Waldemara Kasperczaka.
rozwiń zwiń