X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Leon Wiśniewski: nie technologia kręci światem a miłość

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:30
Janusz Leon Wiśniewski, naukowiec i pisarz, przez lata mieszkał we Frankfurcie nad Menem. Pracował w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Powrócił do kraju, wybrał Gdańsk. Opowiada o drodze od "Samotności w sieci" do "Końca samotności".
Audio
  • Janusz Leon Wiśniewski o chemicznych podstawach miłości (Już taki jestem/Jedynka)
Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon WiśniewskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Ukończył technikum rybołówstwa morskiego. Rejsy szkolne, praktyki morskie odbywały się na statku "Jan Turlejski", którym dowodził legendarny kpt. ż.w. Wiktor Gorządek. - Na pewno nie z miłości do ryb zostawiłem dom w Toruniu i pojechałem do Kołobrzegu, tylko z miłości do poznawania świata. W tamtych czasach nie było takie proste wędrowanie po świecie - wyjaśnia. Więc wpadł na pomysł, że będzie świat oglądał bez pieniędzy z pokładu rybackiego kutra dalekomorskiego. Petem poszedł na studia, a rodzice puchli z dumy, kiedy kolejne egzaminy zaliczał na piątki

Jako chemik patrzy na świat emocji i uczuć jak na zbiór reakcji chemicznych. Pracuje w instytucji, która robi badania głównie dla firm farmakologicznych. - Wiele z tych leków wpływało na emocje, na uczucia, na nasze stany - zauważa. I tłumaczy, że kiedy ludzie już wygenerowali miłość zaczyna się pewien proces w mózgach ludzi zakochanych, pojawiają się pewne substancje, niestety niebezpieczne. Ale to uniesienie opada. - I wtedy poeci mogą zacząć pisać swoje smutne wiersze - podkreśla. 

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią "Samotność w sieci", na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny. Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach, ogromną popularnością cieszy się w Rosji i na Ukrainie. - Pisałem książkę "Samotność w sieci" w ogromnym moim smutku, przy rozpadającym się małżeństwie - wspomina. Z kolei w innym stanie ducha pisał "Koniec samotności". Wrócił do kraju i jest z bardzo ważną w jego życiu kobietą. Zwraca uwagę, że choć technologie się zmieniły i na przestrzeni 20 lat internet jest zupełnie inny, to ludzie wtedy i teraz chcą być kochani i chcą kochać.

Jak Janusz L. Wiśniewski poznał obecną partnerkę? Dlaczego książka "Koniec samotności" ukazała się wcześniej na Ukrainie niż w Polsce?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Janusz Leon Wiśniewski (pisarz, naukowiec)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 10.16

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: nie chciałem wybielać mordercy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:30
- Bohater mojej książki przeżył zdradę pewnych ideałów. Zdradziła go nie tylko żona, ale i przyjaciel. Opisuję ohydę tej zbrodni, ale staram się wyjaśnić dlaczego do tej ohydy doszło – mówi autor książki "I odpuść nam nasze…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

I odpuść nam nasze…

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 07:00
W październiku 1991 Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski. 15 lat po "Samotności w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 11:30
- Byłem pierwszym autorem, który zaczął pisać o internecie, o tym, że on nas tak bardzo zbliży. W Polsce w 2001 roku przeniesienie relacji do internetu było nieco futurystyczne  - przyznaje gość "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń