Anita Lipnicka: związek z Varius Manx to było małżeństwo aranżowane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:39
25 lat mija od jej olśniewającego debiutu. Cała Polska śpiewała "Wszystko się może zdarzyć". W tym czasie w jej życiu też dużo się wydarzyło. Z Piotrkowa Trybunalskiego do Warszawy, a potem Londynu. Mówiono o niej "głos pokolenia". Anita Lipnicka mówi Jolancie Fajkowskiej, jaka jest.
Audio
Anita Lipnicka
Anita LipnickaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Anita Lipnicka już w szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach i śpiewu. W wieku 15 lat wyjechała do Tokio, by pracować jako modelka. Występowała w kabarecie Rafała Kmity. W 1993 roku w trakcie jednego z koncertów poznała zespół Varius Manx, a jego muzycy razem z Anitą nagrali album "Emu". Wiosną 1994 płyta zyskała status platynowej. W Sopocie w 1994 grupa zdobyła Grand Prix, a także Nagrodę Dziennikarzy.

Kariera solowa rozpoczęła się od wyjazdu Anity Lipnickiej do Londynu. Brała tu lekcje tańca, uczyła się języka i nagrała pierwszy solowy album pt. "Wszystko się może zdarzyć", który ukazał się w październiku 1996 i który sprzedano w 400 tys. egzemplarzy.

Anita Lipnicka od 2003 związana była z Johnem Porterem, mają córkę. W 2016 wyszła za mąż za Marka Graya, artystę multimedialnego. Zmieniła nazwisko i w dokumentach występuje jako Anita Gray. Lipnicka to teraz jej pseudonim artystyczny. - Wyszłam za mąż, pierwszy raz w życiu, wiec pomyślałam, że to dobry moment, żeby rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego - wyjaśnia artystka powody zmiany nazwiska. Dodaje, że miała plany zamieszkania w Londynie, więc łatwiej by jej tam było z nazwiskiem męża. W rezultacie jednak mąż zamieszkał w Polsce.

W 2019 obchodzi jubileusz 25-lecia działalności, a płyta "OdNowa" jest symbolicznym podsumowaniem śpiewania. Piosenki zostały ponownie nagrane. - OdNowa oznacza, że od początku te piosenki zostały nagrane. Nie są to remixy przy użyciu ścieżek, które zostały kiedyś zarejestrowane - wyjaśnia tytuł albumu piosenkarka.

Kim byli mężczyźni życia Anity Lipnickiej? Jak wspomina życie z Johnem Porterem? Dlaczego mąż-grafik nie projektował okładki do jej nowej płyty? Posłuchaj całej rozmowy okraszonej "Piosenką księżycową" w nowej aranżacji.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Anita Lipnicka (piosenkarka)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 10.18 - 10.30

ag

Czytaj także

Anita Lipnicka: Cohen jest moim guru

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:42
- Leonard Cohen jest mistrzem słowa, pięknej melodii, trudno jest to zdefiniować. Jest moim guru i przewodnikiem po świecie muzycznym - mówi w "Muzycznej Jedynce" Anita Lipnicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Lipnicka o nowej płycie: to jest mój portret wielokrotnie złożony

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 15:39
- Jestem tuż przed premierą płyty z zupełnie nowymi aranżacjami piosenek z różnych okresów mojej twórczości. W tym roku świętuję 25-lecie pracy artystycznej - mówi Anita Lipnicka. Wokalistka opowiada w radiowej Jedynce o nowym albumie "OdNowa" i nowej wersji piosenki, która była jednym z największych polskich przebojów lat dziewięćdziesiątych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Lipnicka o nowej płycie: będzie dużo niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:55
- Muszę stanąć twarzą w twarz z tym, że śpiewam od 25 lat. Wypadało zaznaczyć ćwierćwiecze mojej pracy, dlatego pomyślałam, że zamiast nagrywać jakieś składanki i piosenki z różnych lat kariery, po prostu zacznę od nowa - mówi Anita Lipnicka. Wokalistka opowiada w radiowej Jedynce o nowej wersji "Piosenki księżycowej".
rozwiń zwiń