Elżbieta Dzikowska: w zachwycie światem zapomnieliśmy o tym, co jest wokół nas

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 21:30
Podróżniczka, z wykształcenia sinolog, dziennikarka, razem z Tonym Halikiem stworzyli kultowy program "Pieprz i wanilia". Po zakończeniu tego cyklu wymyśliła "Groch i kapustę. Podróżuj po Polsce". Po śmierci Tony’ego zorganizowała muzeum jego imienia w Toruniu.
Audio
  • Elżbieta Dzikowska o sobie Tonym Haliku (Już taka jestem/Jedynka)
Elżbieta Dzikowska
Elżbieta DzikowskaFoto: Polskie Radio

- Po "Pieprzu i wanilii", które to programy pokazywały to, co dalekie, egzotyczne, obce, zajęłam się tym co nasze, tutejsze, swojskie, czyli ojczyzną - wspomina Elżbieta Dzikowska. Ukazały się cztery opasłe tomy, które prezentują rozmaite krańce naszego kraju. A teraz pisze szósty tom "Polski znanej i nieznanej".

Jolancie Fajkowskiej opowiada m.in. o Międzyrzecu Podlaskim, skąd pochodzi i wraz ze Sławą Przybylską jest obywatelka honorową tego miasta. Wspomina działalność w antykomunistycznej organizacji ZEW (Związek Ewolucjonistów Wolności). - Chcieliśmy obalić ustrój komunistyczny i przepędzić Rosjan z naszego miasteczka i z całego kraju - mówi. Była za to jako 16-latka uwięziona na Zamku w Lublinie. W czasie wojny Niemcy zamordowali je na tym zamku ojca.

W Zachęcie zorganizowała wystawę pierwszą w Polsce wystawę sztuki emigracyjnej "Jesteśmy". Spotkało się na niej 160 polskich artystów z całego świata, a na wernisaż przyszło ponad 3 tysiące osób. 
A także o pierwszych wyjazdach za granicę, o fascynacji Polską, jej zabytkami i krajobrazami, o Tonym Haliku i tęsknocie za nim, o pracowitości i systematyczności jako cechach charakteru, o pierwszej jej biografii

W jaki sposób ZEW chciał obalić ustrój? Czym zaimponował jej Tony Halik? Dlaczego jej nie powiedział, że był w Wehrmachcie? Co znajduje się w Muzeum Tony'ego Halik?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Elżbieta Dzikowska (podróżniczka, autorka wielu książek)

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 21.34

ag

Na audycję z cyklu "Już taki jestem" w czwartek (19.12) o godz. 21.35 zaprasza Jolanta Fajkowska. 


Czytaj także

Kazimierz Kaczor o znaczeniu seriali w życiu zawodowym aktora

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 10:54
Romantyczny kanalarz Jan Serce, Kotek z "Alternatywy 4", Leon Kuraś z "Polskich dróg". Uczył się gry na skrzypcach, był kiedyś pomocnikiem magazyniera. Zanim wybrał aktorstwo, studiował rolnictwo, kocha żeglowanie po morzach i oceanach z żoną, uwielbia gry komputerowe... i ciągle gra w teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: to jedna z takich historii, które w tobie zostają

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 11:42
- To był najpiękniejszy moment po wydaniu "Miłość leczy rany". Unkas opublikował list otwarty. Napisał, że moja książka jest dla niego rehabilitacją. Ja pierwszy raz w życiu mam poczucie, że robię coś dobrego - mówiła Bonda w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Paszke: żeglarstwo uczy tolerancji i współżycia z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 21:30
Roman Paszke - żeglarz, kapitan jachtowy i budowniczy jachtów przekonuje, że żeglarstwo to zajęcie, które uczy pokory i tolerancji. Bo z jachtu na pełnym morzu nie można wysiąść, jeśli komuś znudził się rejs lub obraził się na kogoś innego.
rozwiń zwiń