Otylia Jędrzejczak: sport ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 14:50
Otylia Jędrzejczak - pływaczka specjalizująca się w stylu motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska z Aten w 2004, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, najlepszy polski sportowiec w latach 2004, 2005, 2006. Przekazała swój złoty medal olimpijski na aukcję, za który uzyskała kwotę 257 550 zł, przekazaną Klinice Onkologii i Hematologii we Wrocławiu.
Audio
  • Otylia Jędrzejczak: sport ukształtował mój charakter (Już taki jestem/Jedynka)
Otylia Jędrzejczak
Otylia Jędrzejczak Foto: Polskie Radio

- Uważam, że sport ukształtował mój charakter, pomógł mi odnaleźć siebie. Dzięki temu, że uprawiałam sport bardzo szybko musiałam nauczyć się wygrywać i przegrywać. (...)  Pierwszy większy sukces osiągnęłam po 10 latach ciężkiej, systematycznej pracy i dzięki temu, że uprawiałam sport, przekonałam się, że nic nie dostajesz za darmo i to jest efekt mojej pracy - zaznacza Otylia Jędrzejczak. 

Lata dzieciństwa 

Mistrzyni olimpijska w rozmowie z Jolantą Fajkowską wspominała najbardziej wzruszające momenty z dzieciństwa. - Moje dzieciństwo było przepełnione miłością rodzicielską. (...) Najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa to święta i wtedy kiedy przebierałam się za pomocnika św. Mikołaja,śpiewałam kolędy, recytowałam wiersze, aby otrzymać prezent - dodaje. 

Pomóc przeżyć ciężkie chwile 

W życiu Otylii Jędrzejczak miało miejsce tragiczne wydarzenie. W 2005 roku w wypadku samochodowym zginął jej młodszy brat Szymon. W swojej nowej książce mistrzyni olimpijska opowiada o życiu sportsmenki, trudzie w zdobywaniu nagród czy tragicznej śmierci brata. Pokazuje jak ulotne potrafią być chwile szczęścia. - Chcę, żeby ta książka pomogła osobom, które przeżywają ciężkie chwile, żeby była drogowskazem do tego, żeby się nie poddawać i żeby iść dalej, szukać swoich marzeń, nowych celów. Żeby życie dalej było radością, a nie tylko smutkiem. Moje życie jest radosne i jestem zadowolona z tego punktu, w którym jestem teraz - mówi Otylia Jędrzejczak. 

Czy Otylia Jędrzejczak chciałaby, by jej dzieci pływały jak ona? Czego nauczyli ją rodzice? Co prócz sukcesów dały jej treningi? Czy często myśli o wypadku? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Otylia Jędrzejczak (pływaczka, mistrzyni olimpijska)

Data emisji: 25.12.2019 r. 

Godzina emisji: 16.18

ans 

Czytaj także

O czym marzyliśmy będąc dziećmi, a o czym marzymy teraz?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:15
Pretekstem do rozmowy na ten temat jest premiera "Wielkiej Księgi Marzeń" - książki zawierającej opowiadania 30. laureatów ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Jest to największa tego typu inicjatywa w kraju i w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 10 000 dzieci. To największa tego typu inicjatywa w kraju.
rozwiń zwiń