Grażyna Szapołowska: aktorzy mogą bardzo dużo nauczyć śpiewaków operowych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 12:02
- Opera to najpiękniejsza i najuczciwsza forma, którą odkryłam dość późno w sobie - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka.
Audio
  • Grażyna Szapołowska: aktorzy mogą bardzo dużo nauczyć śpiewaków operowych (Już taki jestem/Jedynka)
Grażyna Szapołowska
Grażyna SzapołowskaFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Ukończyła warszawską PWST. Jeszcze w czasie studiów grywała epizodyczne role w serialach telewizyjnych (m.in. w "Czterdziestolatku" i w "Lalce"). Zadebiutowała na wielkim ekranie rolą Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym "Zapach ziemi" (1977). Przełomowy dla jej kariery okazał się występ w popularnej komedii muzycznej "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." Janusza Rzeszewskiego (1983). W latach 80. ograniczyła występy w teatrze (w latach 1977-1984 a następnie 2004-2011 związana była ze stołecznym Teatrem Narodowym) i skupiła się na pracy w filmie.

Za rolę w "Krótkim filmie o miłości" (1988) Krzysztofa Kieślowskiego otrzymała nagrodę Srebrnego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jest też laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ma na koncie także Polską Nagrodą Filmową - Orła za najlepszą rolę kobiecą za Telimenę w ekranizacji "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w reżyserii Andrzeja Wajdy (1999).

W 2005 roku wydała zbiór opowiadań pt. "Pocałunki". Była uczestniczką telewizyjnego programu rozrywkowego "Jak oni śpiewają" (2008) i jurorką w pierwszej edycji "Bitwy na głosy". 14 grudnia 2018 roku aktorka zadebiutowała w nowej roli. W Operze Wrocławskiej odbyła się premiera "Halki" Stanisława Moniuszki w jej reżyserii. W tym roku, w wakacje, mogliśmy zobaczyć jej wersję "Traviaty".

"Możemy bardzo dużo nauczyć śpiewaków operowych"

Po co doświadczonej, nagradzanej aktorce opera? - Opera to najpiękniejsza i najuczciwsza forma, którą odkryłam dość późno w sobie - powiedziała Grażyna Szapołowska w rozmowie z Jolantą Fajkowską. - Tutaj muzyki nie da się zrobić inaczej niż została napisana. Można robić inne aranżacje, ale jeśli chodzi o kompozytorów operowych, to nie wychodzi to na dobre. Nie na darmo są to nazwiska światowe - dodała. 

- Wydaje mi się, że wszystko zaczęło się od Wrocławia, od Henryka Tomaszewskiego. On używał muzyki operowej w swoich plastycznych przedstawieniach. Potem trafiłam do Adam Hanuszkiewicza, który wybitnie kreował plastyką i dźwiękiem na scenie. Był niesamowicie wrażliwy na rytm, na dźwięk, na plastykę obrazu. To są moi profesorowie, dzięki którym potrafię robić w operze to, co dziś robię - wyjaśniła gość radiowej Jedynki.

Zapytana, czy jest obecne swego rodzaju moda na opery reżyserowane przez aktorów, odpowiedziała, że aktorzy mogą bardzo dużo nauczyć śpiewaków operowych, którym jest trudno kreować postać aktorsko. - Nie wszyscy potrafią i grać, i śpiewać, bo to jest trudne - zaznaczyła.

Pierwsza była "Halka", potem "Traviata". Grażyna Szapołowska przyznała, że jej marzeniem jest wystawienie "Carmen" na pustyni. Dlaczego aktorka wybrała te pozycje? Jak pracowała nad tymi przedstawieniami? Co ją urzekło w tych historiach? Na czym jej najbardziej zależało?

- Miałam niesamowite szczęście - podkreśliła gość radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmówczyni Jolanty Fajkowskiej opowiedziała o swoim dzieciństwie, karierze filmowej i... dbaniu o kostium w serialu "Korona królów".

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Grażyna Szapołowska (aktorka)

Data emisji: 26.12.2019

Godzina emisji: 22.07

kk

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska: w zachwycie światem zapomnieliśmy o tym, co jest wokół nas

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 21:30
Podróżniczka, z wykształcenia sinolog, dziennikarka, razem z Tonym Halikiem stworzyli kultowy program "Pieprz i wanilia". Po zakończeniu tego cyklu wymyśliła "Groch i kapustę. Podróżuj po Polsce". Po śmierci Tony’ego zorganizowała muzeum jego imienia w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otylia Jędrzejczak: sport ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 14:50
Otylia Jędrzejczak - pływaczka specjalizująca się w stylu motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska z Aten w 2004, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, najlepszy polski sportowiec w latach 2004, 2005, 2006. Przekazała swój złoty medal olimpijski na aukcję, za który uzyskała kwotę 257 550 zł, przekazaną Klinice Onkologii i Hematologii we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Perepeczko o tym jak w tydzień została fotografem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 17:05
Aktorka, była modelka. W 1966 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od 1970 przez 10 lat była aktorką Teatru Komedia, gościnnie występowała w Teatrze Dramatycznym oraz Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Gościem audycji "Już taka jestem" była Agnieszka Fitkau - Perepeczko. 
rozwiń zwiń