Alicja Węgorzewska: mówią na mnie "matka-dyrektor"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 11:14
Oficjalnie zadebiutowała w 1992 roku w operze Claudio Monteverdiego "Koronacja Poppei" na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Kilka lat później zaczęła odnosić sukcesy także za granicą. Jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. 
Audio
  • Jaka jest Alicja Węgorzewska? (Już taka jestem/Jedynka)
Alicja Węgorzewska
Alicja WęgorzewskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Obecnie Alicja Węgorzewska gra tytułową rolę w operze "Maria de Buenos Aires". - Jest wstrząsająca. Pełnokrwista. Tragiczna. Wyciska łzy. Budzi skrajne emocje. To bardzo mroczny spektakl dla dorosłych - mówi śpiewaczka. - Każda kobieta może znaleźć cząstkę siebie w Marii, cząstkę swojej historii - dodaje. 

Czy łatwo jest śpiewać z takim dramatyzmem? Czy tego można się nauczyć? Alicja Węgorzewska ocenia, że "chyba człowiek się z tym rodzi", ale dodaje, jednocześnie, że doświadczenia życiowe także odgrywają tu duże znaczenie. - To nie jest rola dla dwudziestoletniej dziewczyny - zaznacza. 

Warszawska Opera Kameralna/Youtube

Jest nie tylko matką, co uważa za najważniejszą rolę w swoim życiu, ale także szefową. - Mówią na mnie złośliwie czasami "matka-dyrektor" - zdradza Alicja Węgorzewska i dodaje, że "okresowo dopada ją temat przemijania". - Chociaż to nie jest jeszcze może taki wiek, ale dla śpiewaczki jest to powolne odchodzenie. Może czuję się pewniejsza w podejmowaniu decyzji i coraz częściej podejmuję trafne decyzje w życiu, ale coraz częściej czuję także zmęczenie fizyczne - mówi Alicja Węgorzewska. 

 Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Alicja Węgorzewska (śpiewaczka operowa)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 21.33

kh

Czytaj także

Jolanta Omilian-Quattrini: zatraciło się kryterium oceny piękna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:00
Uczyła się śpiewu od 16. roku życia, a jej nauczycielami byli m.in. śpiewaczka prof. Stella Andrzejowska i włoski maestro Rodolfo Celletti, największy znawca belcanta. Dzisiaj jest doktorem sztuki muzycznej na uniwesytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Gościem cyklu "Już taka jestem" była śpiewaczka operowa, Jolanta Omilian-Quattrini. 
rozwiń zwiń