Zenon Żyburtowicz: gdybym się jeszcze raz urodził to robiłbym to samo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:27
Zenon Żyburtowicz-  fotografik, reporter, podróżnik, publikujący swoje prace w prasie polskiej: "Moda i Styl", "Kobieta i życie", "Pani" i zagranicznej: "Schweizer Illustrierte", "Die Welt", "Die Ganze Woche".  Autor albumów fotograficznych, zdjęć na potrzeby kampanii reklamowych filmów fabularnych. O swojej fotograficznej pasji opowiedział Jolancie Fajkowskiej w audycji "Już taki jestem". 
Audio
  • Zenon Żyburtowicz: gdybym się jeszcze raz urodził, chciałbym robić to samo (Już taki jestem/Jedynka)
Zenon Żyburtowicz
Zenon ŻyburtowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

 Na planie filmowym Zenon Żyburtowicz, we właściwym miejscu i czasie, przy wyczuciu najlepszego światła, tworzy niepowtarzalne fotogramy. Tak było w przypadku "Ogniem i mieczem" i "Starej baśni". - Fascynująca jest obserwacja życia na planie filmowym, coś co może się wydarzyć, a co nie jest do przewidzenia - mówił gość audycji. - Jest jedna rzecz z powodu której mam niedosyt. W albumie chciałem pokazać kuchnię filmową, to czego widzowie nie zobaczą na ekranie - dodał. 

Rozmówca Jolanty Fajkowskiej wspomniał, że w czasie produkcji filmu "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" panowała nerwowa atmosfera. - Byliśmy o bardzo nieciekawej porze roku w Biskupinie, było potwornie zimno, jednak nie temperatura nam dokuczała, tylko wiatr - zdradził. 

Łatwiej fotografuje się przyrodę? 

Inną specjalizacją fotograficzną jest polski krajobraz i zabytki. W albumie "Barwy Polski" przedstawia spojrzenie na historię i współczesność naszego kraju. Prezentuje ciekawostki nt. historii, sztuki, architektury i obyczajów. Krótkie opisy i wspaniałe barwne ilustracje oddają klimat i zróżnicowanie poszczególnych regionów kraju oraz podpowiadają, jakie miejsca warto odwiedzić: Biskupin, kopalnię soli w Wieliczce, czy stanowisko żubrów w Białowieży. - Fotografii towarzyszą podróże i wartości poznawcze z nich płynące. Obcowanie z różnymi ciekawymi ludźmi, wydarzenia, to wszystko powoduje, że postrzegam świat inaczej - wyjaśnił. 

Aparat analogowy  

Zenon Żyburtowicz zdradził, że telefonem komórkowym robi zdjęcia z konieczności, a aparat analogowy już dawno odszedł do lamusa. - Komórka nie ma swoistego ciężaru, jaki powinien mieć aparat fotograficzny i ono po prostu drży mi w rękach. Aparatem analogowym przestałem się bawić, aczkolwiek dwa egzemplarze zostawiłem na pamiątkę, w tym jeden, w którym fotografowałem "Ogniem i Mieczem". Wykonałem wtedy 30 tysięcy zdjęć i to był mój rekord życiowy w fotografii analogowej - powiedział. 

Które zdjęcie opublikował jako pierwsze? Kim Zenon Żyburtowicz jest z wykształcenia? Dlaczego, zdaniem artysty, epoka albumów już się skończyła? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Zenon Żyburtowicz (fotograf) 

Data emisji: 13.02.2020 r.

Godzina emisji: 21.34

ans 


Czytaj także

Grażyna Szapołowska: aktorzy mogą bardzo dużo nauczyć śpiewaków operowych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 12:02
- Opera to najpiękniejsza i najuczciwsza forma, którą odkryłam dość późno w sobie - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Węgorzewska: mówią na mnie "matka-dyrektor"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 11:14
Oficjalnie zadebiutowała w 1992 roku w operze Claudio Monteverdiego "Koronacja Poppei" na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Kilka lat później zaczęła odnosić sukcesy także za granicą. Jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Bogdańska: nie wyobrażałam sobie pracy w innym zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:00
Walizkę teatralną i filmową niesie od wielu lat z wraz z mężem Markiem Koterskim. Zagrała w jego filmach: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" czy "7 Uczuć". Aktorka wszechstronna i "kobieta o wielu twarzach".  Gościem Jolanty Fajkowskiej była aktorka Małgorzata Bogdańska.  
rozwiń zwiń