Paweł Królikowski: nie żałuję żadnej roli. Archiwalna rozmowa z aktorem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 11:15
- Nie żałuję nawet tych ról, których nie wymieniam od lat. Wszystko mnie czegoś nauczyło. Wiem, jaka jest cena tego zawodu i wiem też, że niektórzy więcej płacą za uprawianie tego zawodu, więc cieszę się z tego, co mam - mówił w ubiegłym roku w wywiadzie udzielonym Jolancie Fajkowskiej w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Królikowski. 
Audio
  • Archiwalna rozmowa z Pawłem Królikowskim (Już taki jestem/Jedynka)
Paweł Królikowski na archiwalnym zdjęciu z 2015 roku
Paweł Królikowski na archiwalnym zdjęciu z 2015 rokuFoto: PAP/Stach Leszczyński

Aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy - zmarł 27 lutego w wieku 58 lat. Od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną.

Czytaj więcej
królikowski czarno białe (ok.jpg
Paweł Królikowski: wybrałem los człowieka bezrobotnego, czyli artysty

Paweł Królikowski milionom widzów znany był m.in. z roli Kusego w popularnym serialu "Ranczo". - Ja Kusemu bardzo wiele zawdzięczam jako Paweł Królikowski - mówił wówczas w radiowej Jedynce, ale zdradził jednocześnie, że kiedy ruszało "Ranczo" miał wiele propozycji z innych filmów i seriali, a później się to skończyło. 

Wielką wartością dla Pawła Królikowskiego była rodzina. Aktor miał pięcioro dzieci. - Lubię szum, dzieci, rozmowy, bieganinę. Jeszcze są psy, kot. Bez tego jest mi źle. Jak jestem gdzieś na wyjeździe w hotelu i słyszę taką syczącą ciszę, to się czuję groźnie - zdradził Jolancie Fajkowskiej. 

czytaj też
Paweł Królikowski 1200.jpg
"Są ludzie niezastąpieni". Jedynka wspomina Pawła Królikowskiego

***

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. Był aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i dubbingowym, prezenterem i realizatorem telewizyjnym. 

Zadebiutował w 1984 r. rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra" w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego (1984). Obraz został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym w Łodzi.

W czasie studiów zagrał w telewizyjnym filmie Łukasza Wylężałka "Ludożerca" (1987), przygodowej "Opowieści Harleya" (1987), do której skomponował i napisał tekst piosenki "Mój Harley", a także w dramacie "Pantarej" (1987), gdzie wystąpił w roli narkomana. Za jego najważniejszą i najbardziej dojrzałą rolę uchodzi kreacja w "Helu" Kingi Dębskiej (2009).

Paweł Królikowski zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, między innymi "Czwarta władza", "Na dobre i na złe", "PitBull", "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe" a przede wszystkim "Ranczo". Za tę rolę otrzymał w 2007 roku nagrodę "Melonik" dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia. W 2009 roku aktor uczestniczył w programie "Kocham Cię, Polsko!". Od 2014 był jurorem programu "Twoja twarz brzmi znajomo". W latach 2018-2020 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Paweł Królikowski (aktor)

Data emisji: Archiwalna rozmowa z 2.04.2019 wyemitowana ponownie 28.02.2020

Godzina emisji: 21.34

kh

Czytaj także

Nie żyje Paweł Królikowski. Aktor miał 58 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 18:16
Zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Milionom widzów był znany z roli Kusego w popularnym serialu "Ranczo". Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń