Jakub Jakowicz: dzięki projektowi dla Polskiego Radia mogłem wypłynąć na szerokie wody

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:53
Jakub Jakowicz - wraz z Bartoszem Bednarczykiem - nagrał dla Polskiego Radia komplet pięciu Sonat skrzypcowych wybitnej polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. - To było bardzo twórcze - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Jakub Jakowicz: dzięki projektowi dla Polskiego Radia mogłem wypłynąć na wody swobody (Już taki jestem/Jedynka)
Jakub Jakowicz
Jakub JakowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jakub Jakowicz (ur. 6 października 1981) jest synem skrzypka Krzysztofa Jakowicza. To pod jego okiem - a także jego znajomych i studentów - uczył się gry na skrzypcach. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (od 2004 roku uczy gry skrzypcowej na tej uczelni)W 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki.

Koncertuje od 11. roku życia. Jego debiut w Koncercie skrzypcowym Piotra Czajkowskiego w 1994 roku z orkiestrami w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie zaowocował zaproszeniami do występów z Sinfonią Varsovią i NOSPR-em. Gdy miał 17 lat na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego zagrał na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując "Capriccio per violino e orchestra" pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 roku zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.

Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach. Występował z orkiestrami z całego świata i na całym świecie, współpracował z wybitnymi dyrygentami i światowej klasy muzykami. Jako kameralista od wielu lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem. Od 2000 roku gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Od 14 lat jest członkiem Zehetmair Quartett, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira.

To było bardzo twórcze


. 

Jakub Jakowicz - wraz z Bartoszem Bednarczykiem - nagrał dla Polskiego Radia komplet pięciu Sonat skrzypcowych wybitnej polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. Wydawnictwo to - poza ogromną wartością muzyczną - ma także na celu przybliżenie postaci wyjątkowej artystki i jej sztuki kompozytorskiej. Ostatnia Sonata na skrzypce i fortepian to dzieło wybitne, a mało popularne i rzadko wykonywane. V Sonata skomponowana w 1951 roku to dowód na stylistyczną "nieoczywistość" dorobku twórczego Bacewicz, z trudem poddającego się jednoznacznym klasyfikacjom. 

Skrzypek w rozmowie z Jolantą Fajkowską powiedział, że obecne czasy są bardzo trudne dla muzyków klasycznych, ponieważ w obiegu funkcjonuje wiele idealnych nagrań i słuchacze, osłuchani z tymi nagraniami, są przyzwyczajeni do nieskazitelności. Tymczasem błędy się zdarzają. Zauważył, że Sonaty skrzypcowe Bacewicz nie mają wielu wykonań, dzięki czemu on w swojej pracy nad projektem dla Polskiego Radia miał wiele swobody.

- To było wspaniałe, wypłynąć na takie wody swobody. Mieć takie poczucie, że w zasadzie nie ma aż takiej tradycji wykonawczej, która jakoś tymi utworami rządzi. To było bardzo twórcze. Cieszę się z tego, bo do tej muzyki, neoklasycznej, dosyć ścisłej, dosyć kontrolowanej, podchodziło się zawsze w sposób bardzo ascetyczny, a my staramy się uwypuklić takie rzeczy, które bardziej wiążą tę muzykę z romantyzmem, z melodyką, z szeroką frazą. Głos Bacewicz jest dosyć ascetyczny, ale jej nagrania często są bardzo dzikie, szalone, rytmiczne. Myślę, że ten projekt jest w stanie przekonać do niej słuchaczy - podkreślił.

W audycji "Już taki jestem" muzyk opowiedział o tym, kim chciał być w dzieciństwie i o swojej rodzinie. Zdradził też, kto jest jego idolem. Wskazał, co go zachwyca w jazzie, a co w klasycznym rocku.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Jakub Jakowicz (skrzypek, wirtuoz)

Data emisji: 19.03.2020 r.

Godzina emisji: 21.30

kk

Czytaj także

Zenon Żyburtowicz: gdybym się jeszcze raz urodził to robiłbym to samo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:27
Zenon Żyburtowicz-  fotografik, reporter, podróżnik, publikujący swoje prace w prasie polskiej: "Moda i Styl", "Kobieta i życie", "Pani" i zagranicznej: "Schweizer Illustrierte", "Die Welt", "Die Ganze Woche".  Autor albumów fotograficznych, zdjęć na potrzeby kampanii reklamowych filmów fabularnych. O swojej fotograficznej pasji opowiedział Jolancie Fajkowskiej w audycji "Już taki jestem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe wyzwania w życiu Andrzeja Mastalerza

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 15:41
Ten głos jest bardzo dobrze znany słuchaczom Polskiego Radia z wielu czytanych przez niego książek. Tak jak jego ojciec miał zostać kolejarzem, a tymczasem ukończył Studium Aktorskie Teatru Lalek przy Teatrze Zagłębia w Warszawie oraz Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Gościem Jolanty Fajkowskiej był Andrzej Mastalerz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilona Łepkowska: nigdy nie płaczę po śmierci moich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 11:02
- Jeśli praca zaczyna wchodzić w nasze życie, w naszą psychikę, zbyt głęboko i nie opuszcza nas nawet na chwilę, to jest taki moment na zastanowienie się. Zapala się czerwona lampeczka - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia scenarzystka.
rozwiń zwiń