Adam Skorupa: zostałem nadwornym kompozytorem Andrzeja Sapkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 09:55
Jestem wielkim fanem prozy Andrzeja Sapkowskiego, "Wiedźmina" przeczytałem na długo przed tym, jak narodził się pomysł na stworzenie gry komputerowej. Jak się okazało, że zostałem zaproszony do skomponowania muzyki do gry byłem więc przygotowany... i szczęśliwy. Jestem też autorem muzyki do audiobooków na podstawie "Wiedźmina" i "Trylogii husyckiej". Poniekąd - nie wiem, czy on zdaje sobie z tego sprawę - zostałem nadwornym kompozytorem pana Andrzeja Sapkowskiego, chociaż nigdy nie mogliśmy sobie na ten temat porozmawiać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Skorupa.
Audio
  • Adam Skorupa: zostałem nadwornym kompozytorem Andrzeja Sapkowskiego (Już taki jestem/Jedynka)
Adam Skorupa
Adam SkorupaFoto: Wojciech Kusiński / PR

Adam Skorupa to najbardziej znany polski kompozytor muzyki oraz twórca efektów dźwiękowych do gier komputerowych. Jego kariera rozpoczęła się od współpracy z wrocławską firmą Leryx Longsoft, dla której stworzył ścieżki dźwiękowe m.in. do serii "Lew Leon" oraz gry "Clash". Skorupa tworzył muzykę do najważniejszych przebojów Metropolis - "Gorky 17" czy "Książę i Tchórz". Jest odpowiedzialny za stronę dźwiękową gry "Painkiller" (People Can Fly, 2004), jednej z pierwszych polskich gier wideo, które odniosły wielki sukces na skalę międzynarodową.

Prawdziwym przełomem w twórczości Skorupy stała się ścieżka dźwiękowa do "Wiedźmina" (2007) firmy CD Projekt Red, którą skomponował wspólnie z Pawłem Błaszczakiem. Według amerykańskiego portalu IGN była to najlepiej zrobiona muzyka do gry komputerowej w 2007 roku. Skorupa pracował również przy projekcie "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów". W 2017 roku na festiwalu Pixel Heaven otrzymał nagrodę Golden Pixel za wyjątkowy wkład w rozwój polskiej branży gier wideo.

Skorupa komponuje też muzykę do spotów reklamowych i filmów animowanych (m.in. "Arka" Grzegorza Jonkajtysa oraz "Kinematograf" Tomasza Bagińskiego). Stworzył ścieżkę dźwiękową do "Miasta Ruin" (projekt Muzeum Powstania Warszawskiego). Jest autorem oprawy muzycznej do "Wiadomości" TVP i programów Al-Dżaziry. Działał na demoscenie pod pseudonimem "Scorpik" (m.in. Alchemy, Pic Saint Loup, Picco, Pulse, Zack Team, Investation). Jest współtwórcą formacji muzyki elektronicznej - Aural Planet.

"Z muzyką jest jak z grą Tetris"

Adam Skorupa w audycji "Już taki jestem" opowiedział o swojej pracy. Przyznał, że z wykształcenia jest technikiem inżynierem, muzyka była jednak od zawsze jego pasją. - Jestem muzycznym samoukiem, do wszystkiego latami dochodziłem sam - powiedział.

Rozmówca Jolanty Fajkowskiej wyspecjalizował się w muzyce do gier wideo. Według niego proces powstawania muzyki można porównać do gry w popularną grę Tetris. - W tej grze chodzi o to, aby układać klocki tak, by tworzyły jedną spójną linię. Tak samo jest z muzyką - by była sensowna musi być spójna od początku do końca, musi mieć jakieś przesłanie, musi mieć swoją konstrukcję. Ja przez te wszystkie lata gram w tego Tetrisa, próbując tak składać te nutki, by tworzyły jedną fajną spójną linię. Dzięki temu wygrywam - stwierdził.

Zapytany o różnice w tworzeniu muzyki do gier i filmów Skorupa wskazał, że film ma sztywną historię, opowiada liniowo fabułę. W grach jest tak, że gracz ma wpływ na to, co się dzieje na ekranie, może wybrać różne ścieżki. To przekłada się na emocje, które trzeba oddać muzyką. Kompozytor muzyki do gier musi mieć tego świadomość. Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że jeśli gra gwarantuje ok. 15 godzin rozrywki trzeba skomponować ok. 8,9 godzin muzyki.

Skorupa w branży jest od wielu lat. W tym czasie wiele się zmieniło. Jak z perspektywy ocenia swoje pierwsze projekty? - Zdaję sobie sprawę z tego, że to gdzie w tej chwili jestem wynika ze wszystkich tych rzeczy, które wcześniej zrobiłem tak, jak umiałem, albo jak nie umiałem. Jest taka przyczynowo-skutkowość, która zaprowadziła mnie do miejsca, w którym teraz jestem. A jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Gdybym próbował grzebać w przeszłości i cokolwiek zmieniać podejrzewam, że bym narozrabiał. Po co zmieniać coś, co dało mi tyle szczęścia? - stwierdził.

Gość audycji "Już taki jestem" zaznaczył, że w swoim życiu zawodowym potrzebuje słuchacza. - Mam taką przewagę nad innymi kompozytorami, że jestem uniwersalny i elastyczny. Chciałbym, aby moja muzyka trafiała do jak najszerszego grona ludzi. Nie chciałbym, żeby mnie kojarzono z konkretnym stylem, z konkretną produkcją - powiedział. Zapytany o marzenia odparł, że w tej kwestii jest ciekawym przypadkiem. - Moje oczekiwania, co do tego, kim będę i co osiągnę jako kompozytor były skromne. Moje marzenia szybko się spełniły. Marzę o tym, by moje życie było tak ciekawe, nieprzewidywalne i pełne niespodzianek, jak jest teraz - podsumował.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Adam Skorupa (kompozytor, reżyser dźwięku)

Data emisji: 26.03.2020 r.

Godzina emisji: 21.30

kk

Czytaj także

Jakub Jakowicz: dzięki projektowi dla Polskiego Radia mogłem wypłynąć na szerokie wody

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:53
Jakub Jakowicz - wraz z Bartoszem Bednarczykiem - nagrał dla Polskiego Radia komplet pięciu Sonat skrzypcowych wybitnej polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. - To było bardzo twórcze - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń