Franciszek Maśluszczak: z wiekiem człowiek łagodnieje

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 14:00
- Jedna właścicielka mojego obrazu powiedziała, że musiała go zdjąć, bo dziecko nie mogło spać. Ale ten świat rysunku, moich obrazów, fascynował ludzi, był w jakiś sposób potrzebny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Franciszek Maśluszczak.
Audio
  • Franciszek Maśluszczak o sobie samym (Już taki jestem/Jedynka)
Franciszek Maśluszczak
Franciszek MaśluszczakFoto: Grzegorz Śledź / PR

Franciszek Maśluszczak ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1974. Maluje ludzi o zdeformowanych proporcjach, na tle odrealnionego pejzażu. Postacie z obrazów artysty to liryczne, zagubione, nieśmiałe osoby pełne smutku i swoistego komizmu. 

- Myślę, że należę do pokolenia, którego ojcowie, dziadkowie przebywali na różnych walkach, frontach, wojnach, w obozach, i te opowieści ojca... jakoś to we mnie tkwiło. Musiałem to wszystko przeżyć i zaznaczyć. Narysować. Jakoś sobie uzasadnić, czy zatrzymać w kadrze rysunków, obrazów. Nieszczęścia, które tylko ja rozumiałem, bo inni myśleli, że to może jakiś żart, wygłup, dowcip albo próba zwrócenia na siebie uwagi - zdradza Jolancie Fajkowskiej artysta i dodaje, że z "wiekiem człowiek łagodnieje i świat staje się piękniejszy".

Jego obrazy zobaczyć można m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, w Zamościu oraz za granicą: w Muzeum Pokoju w Tokio i Muzeum Miejskim w Gandawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Franciszek Maśluszczak (malarz, rysownik, grafik)

Data emisji: 9.04.2020

Godzina emisji: 21.32

kh

Czytaj także

Franciszek Maśluszczak - jego przygoda z rysunkiem zaczęła się w stolarni

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 15:08
- Kiedy miałem pięć lat, moim marzeniem było narysować dym papierosowy w stolarni ojca - powiedział Franciszek Maśluszczak, malarz i grafik, juror Choinek Jedynki.  
rozwiń zwiń