Grzegorz Wons: zazdrość wzbudzał we mnie ksiądz

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 11:14
Aktor wyjaśnia, że ksiądz skupiał uwagę i wszyscy na niego patrzyli, i cokolwiek by zrobił to była ważne, poważne i wzbudzało zainteresowanie lub nie i wszyscy byli skupieni na tej jednej osobie. - I to mi imponowało - mówił w Programie 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Grzegorz Wons o aktorstwie, rolach komediowych i dramatycznych, powiązaniach rodzinnych i grze w serialach oraz kabarecie Olgi Lipińskiej (Już taki jestem/Jedynka)
Grzegorz Wons
Grzegorz WonsFoto: Wojciech Kusiński / PR
Dziś Grzegorza Wonsa znamy głównie z seriali "Ranczo" i "Klan", ale przecież wcześniej był choćby Kabaret Olgi Lipińskiej.
W jego rodzinie nie ma tradycji aktorskich, ani - szerzej mówiąc - uprawiania sztuki. Urodził się na Kociewiu na Pomorzu, wychowywał w Poznaniu. Ojciec był kolejarzem. Ukończył średnią szkołę plastyczną. Kiedy przyjechał na studia do Warszawy, to - jego zdaniem - stolica i Poznań to były dwa różne światy na korzyść Warszawy.
Studiował m.in. z Dorotą Stalińską i Wojciechem Wysockim. Opiekunem jego roku w warszawskiej PWST był Tadeusz Łomnicki, który zaangażował Wonsa do Teatru na Woli. Był asystentem Gustawa Holoubka i Andrzeja Szczepkowskiego. Popularność dała mu rola w kabarecie Olgi Lipińskiej, z którą pracował 13 lat. Na stałe gra w Teatrze Kwadrat w prawie wszystkich przedstawieniach. Kiedyś marzył, żeby zagrać główną rolę w "Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza, ale nie zagrał, a teraz jest już za późno. - Teraz ważne jest z kim się pracuje i czy jest się w dobrej drużynie, która się lubi i wspiera - podkreśla.
Grzegorz Wons nie umie powiedzieć, kiedy został zakwalifikowany, jako aktor komediowy. - To, że jestem w teatrze, który uprawia farsę i komedię nie znaczy, że brakuje mi dramatu - zapewnia. Ostatnio wrócił do malowania, ale robi to nieregularnie. I nie zgadza się z upływem czasu. - Staram się o tym nie myśleć - mówi, choć wie, że starość i śmierć są nieuniknione.
Posłuchaj całek rozmowy, w której gość audycji "Już taki jestem" mówi o aktorskich mistrzach i aktorskich rodzinnych powiązaniach, o trudach pracy z Lipińską, dzieciach i wnukach, pracy w serialu i na scenie, aktorstwie komediowym i tzw. dramatycznym.
***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Grzegorz Wons (aktor)

Data emisji: 13.04.2020

Godzina emisji: 11.14

ag