Katarzyna Łaska: co ileś lat mam jakiś taki fajny strzał

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:00
- W tym roku będę obchodziła jubileusz 25-lecia pracy zawodowej. W mojej karierze zdarzyło się kilka fajnych strzałów. Ostatni to udział w 92. ceremonii wręczenia Oscarów, podczas której wykonałam na scenie fragment piosenki z filmu "Kraina lodu 2" - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Łaska.
Audio
  • Katarzyna Łaska: co ileś lat mam jakiś taki fajny strzał (Już taka jestem/Jedynka)
Katarzyna Łaska
Katarzyna ŁaskaFoto: Grzegorz Śledź / PR

. 

Katarzyna Łaska to piosenkarka, aktorka musicalowa i dubbingowa. Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie zagrała m.in. Kim w musicalu "Miss Saigon". Można ją było zobaczyć w musicalach "Fame" i "Chicago" w Teatrze Komedia oraz w "West Side Story" we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.

W latach 2008-2012 współpracowała z Jonem Lordem (byłym członkiem grupy Deep Purple). W ramach "Concerto for Group and Orchestra" wystąpiła m.in. w Polsce, na Węgrzech i Słowacji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, we Włoszech i Francji, a także w Korei Południowej, Brazylii i Rosji. Można ją usłyszeć na płycie "Concerto for Group and Orchestra", która została nagrana w Abbey Road Studio w Londynie.

Użyczyła głosu wielu postaciom z seriali i filmów animowanych, m.in. zaśpiewała jako Elsa piosenki "Mam tę moc" w polskiej wersji językowej filmu "Kraina lodu" (2013) i "Chcę uwierzyć snom" w polskiej wersji językowej filmu "Kraina lodu II" (2019). W lutym 2020 roku zaśpiewała fragment tej drugiej piosenki podczas występu Idiny Menzel i Aurory na 92. ceremonii wręczenia Oscarów.

"Co ileś lat mam jakiś taki fajny strzał"

kasia łaska.jpg
Kasia Łaska - ze studia dubbingowego na galę oscarową

Katarzyna Łaska powiedziała w rozmowie z Jolantą Fajkowską, że w tym roku będzie obchodziła jubileusz 25-lecia pracy zawodowej. - Trochę czasu spędziłam już na scenie i w studiu dubbingowym. Co ileś lat mam jakiś taki fajny strzał - podkreśliła. Jako takie swoje kamienie milowe wymieniła: rozpoczęcie pracy w teatrze (miała wówczas 16 lat), rolę w "Miss Saigon" w Teatrze Muzycznym Roma, koncertowanie z Jonem Lordem, zagranie Elsy i "oscarowy strzał".

Łaska przyznała w audycji "Już taka jestem", że w jej rodzinie nie ma osób uzdolnionych muzycznie, ale ona śpiewać lubiła od dziecka. Jej rodzice nie umieli ocenić, czy ma talent, czy nie. Ktoś im podpowiedział, by spróbowali wysłać córkę na zajęcia, by ktoś spojrzał na nią profesjonalnym okiem. Łaska trafiła pod skrzydła Marzeny Ajzert, która zajmuje się przygotowaniem wokalnym artystów musicalowych oraz kształceniem dzieci i młodzieży. Następnie "przygarnął ją" Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

Gość radiowej Jedynki zapytana o to, jak myśli, dlaczego to właśnie ją wybrano do roli Elsy, odpowiedziała, że w związku z oscarową galą mogła poznać inne Elsy i okazało się, że wszystkie panie łączy to, że są czynne zawodowo, występują w teatrach muzycznych, mają doświadczenie aktorskie. - Gdy stałyśmy na scenie miałam wrażenie, że jesteśmy podobne "głosowo", miałyśmy podobną energię. To jest w sumie śmieszne, jak się spotyka kogoś, kto mówi podobnie do ciebie - stwierdziła. Udział w ceremonii nazwała "fantastycznym przeżyciem".

Lubię scenę, studio dubbingowe, to jest moje miejsce na świecie, to kocham - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Katarzyna Łaska wyjaśniła, jak doszło do jej współpracy z Jonem Lordem (zm. 2012) i opowiedziała o tym, jak wygląda praca w studiu dubbingowym. Zdradziła też swoje najbliższe plany zawodowe.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Katarzyna Łaska (piosenkarka, aktorka musicalowa i dubbingowa)

Data emisji: 13.04.2020 r.

Godzina emisji: 14.15

DS/kk

Czytaj także

Jakub Jakowicz: dzięki projektowi dla Polskiego Radia mogłem wypłynąć na szerokie wody

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:53
Jakub Jakowicz - wraz z Bartoszem Bednarczykiem - nagrał dla Polskiego Radia komplet pięciu Sonat skrzypcowych wybitnej polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. - To było bardzo twórcze - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Skorupa: zostałem nadwornym kompozytorem Andrzeja Sapkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 09:55
Jestem wielkim fanem prozy Andrzeja Sapkowskiego, "Wiedźmina" przeczytałem na długo przed tym, jak narodził się pomysł na stworzenie gry komputerowej. Jak się okazało, że zostałem zaproszony do skomponowania muzyki do gry byłem więc przygotowany... i szczęśliwy. Jestem też autorem muzyki do audiobooków na podstawie "Wiedźmina" i "Trylogii husyckiej". Poniekąd - nie wiem, czy on zdaje sobie z tego sprawę - zostałem nadwornym kompozytorem pana Andrzeja Sapkowskiego, chociaż nigdy nie mogliśmy sobie na ten temat porozmawiać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Skorupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vadim Brodski: nie wyobrażam sobie życia bez skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 11:00
- Gram na skrzypcach przez przypadek. Moja mama marzyła, żebym grał na fortepianie, bo zakochała się w jednym amerykańskim aktorze, który... udawał pianistę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski. 
rozwiń zwiń