Krzysztof Herdzin: to, co piszę jest odbiciem tego, jak postrzegam świat

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 11:30
- Jestem trudnym analitykiem tego, jaki jest mój styl, ale myślę, że mam jakiś zaczyn własnego stylu. To jest to, do czego dąży każdy kompozytor, twórca, aranżer - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Herdzin. 
Audio
  • Krzysztof Herdzin o sobie samym (Już taki jestem/Jedynka)
Krzysztof Herdzin
Krzysztof HerdzinFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Krzysztof Herdzin wydał 19 autorskich płyt, na swoim koncie ma udział w ponad 200 albumach. Będzie także na nowo aranżował piosenki wybrane w plebiscycie na 95-lecie Polskiego Radia.

Czytaj więcej
Plebiscyt_95_1200x660.jpg
Plebiscyt 95-lecia Polskiego Radia

- To, co piszę jako aranżer, czy jako kompozytor, to jest odbicie tego, jak postrzegam świat. We wszystkim staram się być sobą i demonstrować to, jak widzę świat poprzez dźwięki - podkreśla rozmówca Jolanty Fajkowskiej. 

Na początku lat 90. do swoich zespołów zaprosili go nestorzy polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski i Zbigniew Namysłowski. Jest członkiem zespołu Anny Marii Jopek, liderem Krzysztof Herdzin Trio, prowadzi też własny big-band. Jest autorem orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Marzyciel".

- To była moja pierwsza tak duża i tak ważna dla mnie praca i produkcja. To mnie bardzo dużo nauczyło. Pracowaliśmy korespondencyjnie. Jan wysyłał mi z Los Angeles mailem swoje szkice, ja w Warszawie to orkiestrowałem. Muzyka została nagrana w Londynie - zdradza Krzysztof Herdzin.

Kompozytor zdradza, że jest wielkim fanem Beatlesów. - Od czasów szkoły średniej mam kompletnego fioła na punkcie zespołu. Wiem wszystko na ich temat i mam ich wszystkie płyty - mówi gość Jedynki.

YesterdayVevo/Youtube

Krzysztof Herdzin mówi, że "kiedy przystępuje się do pracy nad legendą, bardzo łatwo można coś zepsuć". - Każdy z nas chce, jako aranżer, zademonstrować swoją wiedzę, swoją wyobraźnię, swój kunszt i bardzo często można przedobrzyć i zniszczyć pierwotną intencję twórcy, więc trzeba do tego podchodzić z wielkim pietyzmem, z wielką pokorą - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Krzysztof Herdzin (kompozytor, pianista)

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 21.31

kh

Czytaj także

Jakub Jakowicz: dzięki projektowi dla Polskiego Radia mogłem wypłynąć na szerokie wody

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:53
Jakub Jakowicz - wraz z Bartoszem Bednarczykiem - nagrał dla Polskiego Radia komplet pięciu Sonat skrzypcowych wybitnej polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. - To było bardzo twórcze - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń