Beata Szałwińska: nigdy nie miałam dylematu, kim chcę być

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 11:38
- Nigdy nie miałam dylematu, kim chcę być. Dla mnie to było jasne, że chcę grać na fortepianie - mówi Beata Szałwińska - pianistka mieszkająca w Luksemburgu, chociaż urodzona w Warszawie, gdzie kształciła na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu u Barbary Muszyńskiej.
Audio
  • Beata Szałwińska o sobie i swojej muzyce (Już taka jestem/Muzyka)
Beata Szałwińska
Beata Szałwińska Foto: Angelina Stasiak

Była stypendystką rządu francuskiego podczas nauki w Ecole Normale de Musique w Paryżu. Przez wiele lat współpracowała z prof. Ryszardem Karczykowskim, jednym z najlepszych polskich tenorów. 


czytaj więcej
miśkiewicz1200.jpg
Dorota Miśkiewicz: czuję jazz głęboko w sobie

Założyła Beata Szałwińska's Aconcagua Project specjalizujący się m.in. w repertuarze Astora Piazzolli. Oprócz działalności koncertowej w Europie była profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Luksemburgu Conservatoire de Musique du Nord. Od 2015 gra w duecie z rosyjskim śpiewakiem operowym Alexandrem Anisimovem (bas).

Wydała płytę ze standardami muzyki rozrywkowej "Jej portret". Jak mówi Beata Szałwińska kluczem do tego, co znalazło się na płycie było jej serce. - Ja wyraźnie odczuwałam, co kocham, co chcę nagrać i co będzie dobrze brzmiało na fortepianie. Tym kluczem kieruję się przez całe życie - zdradza pianistka.

Beata Szalwinska/Youtube

- Cała nasza rodzina jest rozśpiewana i roztańczona. Większość rodziny ma kontakty ze sztuką - zdradza Beata Szałwińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Beata Szałwińska (pianistka)

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 21.31

kh

Zobacz więcej na temat: Jolanta Fajkowska pianino

Czytaj także

Fotograf Jana Pawła II Adam Bujak: papież miał światłość w sobie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:15
Adam Bujak od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu - jako Janowi Pawłowi II - w jego licznych pielgrzymkach.
rozwiń zwiń