Siostra Janina: kto śpiewa dwa razy się modli

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:31
Jeździ na desce, wyciska sztangi, prowadzi vlog i właśnie zadebiutowała profesjonalną płytą. Siostra Janina ze Zgromadzenia Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej na co dzień pracuje z młodzieżą, jest katechetką i rekolekcjonistą (w liceum i gimnazjum w Komorowie). Nagrała płytę "Zajmij się mną", która - jak mówi mówi siostra Janina - posynodalny projekt muzyki chrześcijańskiej.
Audio
  • Siostra Janina wyraża sie przez muzykę (Już taka jestem/Jedynka)
Siostra Janina
Siostra JaninaFoto: PR

Siostra uważa, że w słowach "zajmij się mną" każdy będzie mógł się odnaleźć. Przyznaje, że kiedy -pracowała nad płytą było pod ogromnym wrażeniem tekstów ojca Dolindo, włoskiego franciszkanina, wizjonera. W słowach tych jest też uniwersalizm. - To też było moim celem, żeby dotrzeć nie tylko do tych, którzy będą szukać Boga, ale tych, który w jakiś sposób będą szukać siebie - wyjaśnia zakonnica.

Podkreśla, że muzyka i śpiew bardzo mocno jest zakorzeniony w religii, a szerzej mówiąc w człowieku, bo to forma wyrażanie siebie. W Kościele liturgia w dużej mierze bazuje na muzyce. - Istnieje treść, którą możemy wyrazić słowami, istnieje treść, którą wyrażamy mimiką twarzy, istnieje treść, którą wyrażamy w łzach spływających po policzku i istnieje treść, którą wyrażamy w wydawanym przez siebie dźwięku - zauważa. Ma wrażenie, że w muzyce człowiek nie kłamie i ona wyraża jego intencje. Jej zdaniem, prawdziwe jest więc powiedzenie, że kto śpiewa dwa razy się modli.  

Jej przygoda z muzyka zaczęła się, kiedy ułożyła słowa do piosenki "Despacito", co było hitem Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (2,5 mln wyświetleń na YouTubie). Siostra Janina wyjaśnia, co oznaczają kolory habitu jej zgromadzenia. Choć na potrzeby sesji zdjęciowej i kręcenia klipu założyła biały habit, który ubiera się podczas pracy w kuchni lub szpitalu. Ma nadzieję, że swą muzyką leczy również dusze. A sama marzy, żeby tak żyć, by móc pozwolić się zbawić.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia/siostra Janina/"Zajmij się mną"

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy okraszonej dwiema piosenkami w wykonaniu siostry Janiny "Zajmij się mną" i "Żyję swoim tempem".

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: siostra Janina - Anna Kaczmarzyk (śpiewająca zakonnica)

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 21.31

ag


Czytaj także

Magda Steczkowska: przy mężu czuję się sobą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:51
- Moje inspiracje muzyczne pochodzą z życia. Nowy utwór "Maska" jest o moim mężu, czyli człowieku, przy którym czuję się naprawdę sobę - mówi wokalistka, Magda Steczkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonina Krzysztoń każdego dnia spotyka się z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:37
Piosenkarka ostatnio nagrała płytę "Pieczęć". - Ta płyta jest dla mnie zaskoczeniem, bo nie planowałam jej nagrania - mówi artystka. Na pomysł wpadła w bazylice w Gostyniu. Do współpracy zaprosiła Andrzeja Jagodzińskiego, a muzyka i teksty powstały podczas pobytu w klasztorze kapucynów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostra Janina, piosenkarka w habicie, śpiewa nie tylko dla osób religijnych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:17
Rzadko zdarza się,  żeby jakiś debiut był aż tak zaskakujący. Bo Siostrę Janinę poza jej talentem, śpiewem czy grą na gitarze wyróżnia jedna rzecz: na co dzień jest zakonnicą. Ale noszony przez nią habit w niczym jej nie ogranicza, wręcz odwrotnie: Janina czyli Anna Kaczmarzyk - siostra należąca do Zgromadzenia Służebniczek NMP NP, postanowiła wyjść do ludzi ze swoją muzyką.
rozwiń zwiń