Jacek Kawalec: staram się dotrzeć do publiczności z moim autorskim materiałem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 07:15
- W przyszłym roku kończę 60 lat. Chciałbym jakoś uczcić to muzycznie, swoimi fascynacjami rock'n'rollowymi. Chciałbym wydać rockową płytę, pod roboczym - na razie - tytułem "Mam 60 lat" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Kawalec.
Jacek Kawalec
Jacek Kawalec Foto: archiwum prywatne

Posłuchaj
21:20 2020_06_18 21_27_57_PR1_Już_taki_jestem.mp3 Jacek Kawalec: staram się dotrzeć do publiczności z moim autorskim materiałem (Już takki jestem/Jedynka)

 

Jacek Kawalec to absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Współpracuje z warszawskimi teatrami: Polskim, Komedia, Syrena i Kamienica. Na szklanym ekranie zadebiutował w 1985 roku epizodyczną rolą w serialu "Żuraw i czapla". 

Można go było zobaczyć w wielu serialach, m.in. wystąpił w "Klanie", "Miodowych latach", "Na Wspólnej", "Pensjonacie pod Różą", "Na dobre i na złe", "Ojcu Mateuszu". Fani serialu "Ranczo" na pewno kojarzą postać polonisty Tomasza Witebskiego, w którą wcielał się w latach 2006–2009 i 2011–2016.

Jego głos znają także młodsi widzowie. Aktor dubbingował m.in. postać Muminka ("Muminki" i "Kometa nad doliną Muminków"), Dymitra ("Anastazja"), Newtona ("Traszka Neda"), Francisa ("Dawno temu w trawie"), Wayne'a ("Bliźniaki Cramp"), Garfielda ("Garfield") czy Zdzicha (seria "Epoka lodowcowa").

Prowadził (bijący rekordy popularności) program TVP1 "Randka w ciemno" (1992-1998). Był uczestnikiem programów rozrywkowych: "Taniec z gwiazdami" (2007), "Jak oni śpiewają" (2008) i "Twoja twarz brzmi znajomo" (2014).

Mam zamiar sięgnąć do kilku światowych hitów

Większość osób Jacka Kawalca zna głównie z aktorstwa, a tymczasem artysta rozwija się także w zupełnie innym kierunku. Ma dwa własne projekty muzyczne: "Joe Cocker - śpiewa Jacek Kawalec" (półtoragodzinne muzyczne show z udziałem 10 muzyków, podobne do tych, jakie za życia dawał Joe Cocker) i "Muzyczne Twarze Jacka Kawalca", w którym wciela się w postaci takich artystów, jak: Sting, Louis Armstrong, Robert Plant czy Czesław Niemen.

- Śpiewanie jest częścią mojego zawodu aktorskiego, aczkolwiek jak ludzie słyszą - a, aktor śpiewa, a to z pewnością będą powyciągane swetry i smędzenie poezji pod nosem. Podczas gdy ja daję rockowe koncerty, na żywo, ze znakomitymi muzykami. Rockowe brzmienie to jest to, co mnie najbardziej interesuje. Zawsze lubiłem śpiewać - powiedział w radiowej Jedynce Jacek Kawalec.

Niedawno w Młodzieżowym Domu Kultury Wołomin odbył się wyjątkowy koncert z cyklu "Muzyczne Twarze Jacka Kawalca". Z uwagi na pandemię koronawirusa był to koncert online. - Myślę, że wzięli w nim udział głównie ci, którzy kojarzą mnie jako wokalistę. Ludzie, którzy zaglądają na mój fanpage na Facebooku. Najwierniejsi fani, którzy wiedzą, że biorąc udział w takim wydarzeniu, można otrzymać coś wartościowego - ocenił Kawalec.

Gość Jolanty Fajkowskiej wskazał, że w ramach projektu "Muzyczne Twarze Jacka Kawalca" stara się sięgać do najlepszej półki repertuarowej. - To są moje fascynacje muzyczne - Led Zeppelin, Ray Charles, i trochę rocka, i trochę jazzu. To tak zwana - jak ja to nazywam - kaskaderka wokalna - po utworze "Dziwny jest ten świat" mamy coś z repertuaru Louisa Armstronga - wyjaśnił.

Artysta zaznaczył, że choć projekt oparty jest o piosenki innych wokalistów, które on sam próbuje zaśpiewać ich głosem, to coraz bardziej stara się dotrzeć do publiczności ze swoim autorskim materiałem.

- W programie koncertu znalazła się piosenka pt. "Dziewczyna trudna jak poniedziałek" z moim tekstem. Mam nadzieję, że za rok uda mi się wydać moją autorską płytę. To będzie rockowa płyta. Mam zamiar sięgnąć do kilku światowych hitów sprzed lat. Takich, którymi fascynowało się moje pokolenie, kiedy byliśmy młodzi. Będę chciał je wykonać w polskiej wersji językowej - opowiedział.

Nie wyznaczam sobie dalekosiężnych celów, natomiast podchodzę do życia zadaniowo i też nie wyobrażam sobie takiego zatrzymania - zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy z Jackiem Kawalcem o aktorstwie, o tym, co robił, zanim przydarzyła mu się "Randka w ciemno" i o rodzinie. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Jacek Kawalec (aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, wokalista, prezenter telewizyjny)

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 21.30

kk

Czytaj także

Tomasz Rożek: trzeba mieć odwagę zadawać pytania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:50
- Gdy pojawia się kryzys, ludzie szukają informacji. W takiej sytuacji jesteśmy niezwykle podatni na różnego rodzaju teorie spisowe. A one mogą mieć, i często mają, przełożenie na szczęście lub nieszczęście konkretnych ludzi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ignacy Królikowski: trzeba po prostu chcieć. Nie ma, że się nie da

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 07:45
- Miałem zostać wiolonczelistą, nawet dostałem się do szkoły muzycznej, ale nie zostałem. Nie wiem, czy za to dziękować dzisiaj Panu Bogu czy nie, bo kocham wiolonczelę i jej brzmienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kompozytor, syn śp. Pawła Królikowskiego - Jan Ignacy Królikowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostra Janina: kto śpiewa dwa razy się modli

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:31
Jeździ na desce, wyciska sztangi, prowadzi vlog i właśnie zadebiutowała profesjonalną płytą. Siostra Janina ze Zgromadzenia Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej na co dzień pracuje z młodzieżą, jest katechetką i rekolekcjonistą (w liceum i gimnazjum w Komorowie). Nagrała płytę "Zajmij się mną", która - jak mówi mówi siostra Janina - posynodalny projekt muzyki chrześcijańskiej.
rozwiń zwiń