Tomasz Sajewicz: w Chinach na początku zaskakuje wszystko. Dziś rzadko jestem zaskoczony

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:00
- Podskórnie ciągnęło mnie w świat. Właśnie mija 20 lat mojej pracy w Polskim Radiu, 15 jako korespondenta w Azji, z czego jestem naprawdę zadowolony. Jak chyba każdy radiowiec czuję, że trzeba mieć powołanie, serce i realizować swoją pasję pracując. Ja mam to szczęście, że mogę to powiedzieć o sobie - podkreślił w audycji "Już taki jestem" Tomasz Sajewicz. 
Tomasz Sajewicz
Tomasz SajewiczFoto: Archiwum prywatne

Posłuchaj
12:20 [ PR1]PR1 (mp3) 16 lipiec 2020 21_30_08.mp3 Tomasz Sajewicz: w Chinach na początku zaskakuje wszystko. Dziś już rzadko jestem zaskoczony (Już taki jestem/Jedynka)

 

Tomasz Sajewicz pochodzi z liczącej ok. 20 tys. mieszkańców Hajnówki (woj. podlaskie). Z Polskim Radiem związał się już w trakcie studiów. Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim przerwał ponieważ pojawiła się możliwość wyjazdu z polskimi żołnierzami do Iraku. - Codzienne relacje, dużo pracy, ogromne doświadczenie dziennikarskie, ale większe doświadczenie życiowe. Wspomnienia z tamtego czasu zostały we mnie po dziś dzień - powiedział gość Jolanty Fajkowskiej.

Do Pekinu Sajewicz przyjechał w 2004 roku. Dziś to jest zupełnie inne miasto. Pamiętam pierwsze korespondencje, niedowierzanie związane z informacją, że w centralnej dzielnicy biznesowej w ciągu 10 lat powstanie ponad sto wieżowców. One powstały i to mniej niż w te 10 lat. Chiny są takim miejscem, w które jak się przyjeżdża, na początku wszystko jest zaskoczeniem. Później człowieka mało co jest w stanie zaskoczyć - stwierdził. 

Trudno się nauczyć języka chińskiego? - To wymaga ogromnej systematyczności. Mnie dojście do poziomu, który umożliwia przeprowadzanie wywiadów zajęło wiele lat. Nadal, gdy jedziemy w niektóre miejsca potrzebujemy przewodników, lokalnych tłumaczy. Pamiętam 2008 rok i trzęsienie ziemi w Syczuanie. Tam, w większości przypadków, nie dało się porozumieć w języku mandaryńskim z lokalną ludnością - wskazał. A jak się pisze na chińskiej klawiaturze?

Przed wojną była spora Polonia w Chinach. Jak dzisiaj to wygląda? - Polacy mają tu niezwykle piękną kartę. Budowali m.in. Kolej Wschodniochińską. W mieście Harbin w Mandżurii po dziś dzień można znaleźć ślady bytności Polaków. W tej chwili mamy około 200 osób w Pekinie, podobna liczba w Szanghaju. Jest nas za mało w stosunku do tego, jaki jest potencjał relacji między Polską a Chinami - ocenił.

Dlaczego gość radiowej Jedynki tak czeka, by samoloty na powrót zaczęły latać między Polską a Chinami? Jakiej relacji Tomasz Sajewicz nie był w stanie przygotować a bardzo chciał? Dlaczego nie pojechał do Wuhan? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Tomasz Sajewicz

Data emisji: 16.07.2020

Godzina emisji: 21.32

kk

Zobacz więcej na temat: Jolanta Fajkowska Tomasz Sajewicz

Czytaj także

Marcin Wyrostek: kiedy wychodzę na scenę, staram się stworzyć metafizyczny klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 10:00
- Staram się namalować coś dźwiękami, muzyką. Uzewnętrzniam moje emocje, uczucia, przeżycia. Najważniejszy jest przekaz - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia akordeonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Les Femmes: nie jesteśmy typowym girls bandem operowym

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 11:40
Jesteśmy jak bardzo dobre cappuccino: mocne espresso, do tego piękna puszysta pianka i jeszcze posypka z czekolady - powiedziały, ze śmiechem, członkinie zespołu - Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran), Natalia Krajewska-Kitkowska (sopran) i Emilia Osowska (mezzosporan). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Masecki: chciałbym wypłynąć na szersze wody

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 10:45
- Działam w obu tradycjach. Czasami skręcam trochę bardziej do jednej, czasami do drugiej. Ostatnie kilka lat było bardzo sfokusowanych na klasykę. Tęsknię za ekspresją improwizowaną rozrywkową i własną, więc teraz skręcam w tę stronę  - mówi w audycji "Już taki jestem" w Programie 1 Polskiego Radia pianista, kompozytor i aranżer, lawirujący między jazzem i muzyką klasyczną. 
rozwiń zwiń