Warszawa w obiektywie Marty Smolańskiej. "Miasto szczególne"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 07:50
- Kiedy mieszkałam w Londynie, zaczęłam czuć przemożną potrzebę szukania korzeni miasta, z którego wywodzę się ja i pół mojej rodziny od strony matki - mówi w cyklu "Już taka jestem" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Smolańska - politolog, pracownik Wydziału Identyfikacji w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN, fotograf. 
Marta Smolańska
Marta SmolańskaFoto: Archiwum Marty Smolańskiej

czytaj więcej
artyk PW 1944.jpg
Powstanie Warszawskie. Serwis specjalny Polskiego Radia

Jest warszawianką od pokoleń. Po maturze wyjechała do Londynu, gdzie mieszkała blisko trzy lata. Od lat tropi miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Zajmuje się projektem poszukiwania śladów krwi z Powstania Warszawskiego i śladów powojennych.

Posłuchaj
11:50 PR1_MPLS 2020_07_30-21-30-20.mp3 Marta Smolańska i odkrywaniu i fotografowaniu Warszawy (Już taka jestem/Jedynka)

 

To nie jest tak, że moja Warszawa była ze mną od zawsze. Paradoksalnie zaczęłam się interesować moją Warszawą, Warszawą widzianą oczami moich dziadków, będąc w Londynie - zdradza Marta Smolańska. - To taki naturalny mechanizm psychologiczny wracania do korzeni, ale właśnie wtedy Warszawa stała się dla mnie nieprawdopodobnie interesującym miejscem - dodaje. 

Zboczyć z głównych szlaków...

- Im bardziej badałam, im bardziej zwiedzałam Warszawę, im bardziej szukałam wspomnień moich dziadków, tym bardziej odkrywałam, że to jest miasto tak szczególne, o tak bolesnej historii, która przejawia się też w tym, jak Warszawa teraz wygląda, że postanowiłam być turystą we własnym mieście z aparatem - mówi Marta Smolańska i dodaje, że najwięcej czasu poświęciła fotografując Śródmieście.

- Każdy uważa, że doskonale je zna. Też tak uważałam przez pół mojego życia. Okazuje się jednak, że najwięcej nieprawdopodobnych rzeczy, perełek, pozostałości po Warszawie, która dosłownie przed pierwszym bombardowaniem została ukończona, znajduje się właśnie tam - podkreśla rozmówczyni JOlanty Fajkowskiej. - Trzeba zboczyć z głównych szlaków turystycznych, żeby zobaczyć coś, o co by się Warszawy nie podejrzewało - zaznacza. 

***

Wkrótce ukaże się album wydany przez IPN dokumentujący pracę Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z fotografiami Marty Smolańskiej. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Marta Smolańska (politolog, pracownik Wydziału Identyfikacji w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN, fotograf)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 21.30

kh


Czytaj także

Zenon Żyburtowicz: gdybym się jeszcze raz urodził to robiłbym to samo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:27
Zenon Żyburtowicz-  fotografik, reporter, podróżnik, publikujący swoje prace w prasie polskiej: "Moda i Styl", "Kobieta i życie", "Pani" i zagranicznej: "Schweizer Illustrierte", "Die Welt", "Die Ganze Woche".  Autor albumów fotograficznych, zdjęć na potrzeby kampanii reklamowych filmów fabularnych. O swojej fotograficznej pasji opowiedział Jolancie Fajkowskiej w audycji "Już taki jestem". 
rozwiń zwiń