Wiktor Niedzicki: radio to była miłość od pierwszego usłyszenia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 09:30
- Radio to było dla mnie oszałamiające odkrycie. W Instytucie Naukowym była cisza, spokój, obliczenia, miesiące badań. W radiu wszystko było potrzebne natychmiast, za parę minut, już, w tej chwili. Ja w ten wir wpadłem. Bardzo mi się to podobało, podobała mi się ta atmosfera. To było fascynujące - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia naukowiec, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki Wiktor Niedzicki.
Wiktor Niedzicki
Wiktor Niedzicki Foto: arch. prywatne

Wiktor Niedzicki w 1972 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach, w ramach Polskiej Akademii Nauk, zajmował się chemią kwantową. Od 1975 roku pracuje jako dziennikarz.

Pracował w Redakcji Popularyzacji Nauki w Programie IV Polskiego Radia, a następnie w "Czterech porach roku" i "Lecie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia. Zrealizował kilkaset radiowych audycji popularnonaukowych, w tym wiele poświęconych badaniom kosmicznym, fizyce ciała stałego, akustyce itp. W TVP zrealizował 900 programów popularnonaukowych, m.in. "Laboratorium" (ponad 500 wydań), "Kuchnia" (110 wydań), "Klinika chorych maszyn" (10 programów), "Nobel dla Polaka" (18 programów i rozwiązań).

Prowadzi także wykłady na temat prezentacji nauki.


Posłuchaj
12:14 [ PR1]PR1 (mp3) 6 sierpień 2020 21_29_37.mp3 Wiktor Niedzicki: radio to była miłość od pierwszego usłyszenia (Już taki jestem/Jedynka)

 

Tak już zostałem, na całe życie

- Jestem zawodowym śpiewakiem. Byłem w szkole muzycznej. Śpiewałem basem, basso profondo, barytonem. Zostałem dziennikarzem, bo zakochałem się w radiu. Koleżanka z Instytutu Naukowego, z wykształcenia jestem fizykiem, powiedziała, że jej znajoma poszukuje kogoś typu fizyk, kto ma nietypowe zainteresowania a wszyscy wiedzieli, że ja śpiewam. Zasugerowała, bym do niej poszedł. Poszedłem z ciekawości. Tak już zostałem, na całe życie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wiktor Niedzicki.

- Radio to było dla mnie oszałamiające odkrycie. W instytucie była cisza, spokój, obliczenia, miesiące badań. W radiu wszystko było potrzebne natychmiast, za parę minut, już, w tej chwili. Ja w ten wir wpadłem. Bardzo mi się to podobało, podobała mi się ta atmosfera. To było fascynujące. To była miłość od pierwszego usłyszenia - podkreślił gość Jolanty Fajkowskiej. Niedzicki wyjaśnił, że do "Czterech pór roku" trafił przez... czary. Zaproponowano mu napisanie audycji właśnie na ten temat. To, co "wyczarował" bardzo się spodobało. 

- Bardzo lubię bezpośredni kontakt, spotkania z ludźmi. Opowiadam o rzeczach, które widziałem, dotykałem, o których rozmawiałem ze specjalistami. To nie jest wiedza z książek, tylko to jest wiedza, którą zdobywam "tak codziennie" - wskazał gość radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Wiktor Niedzicki przekonywał, że nie powinniśmy protestować, gdy powstają szalone projekty, bo one prędzej czy później przyniosą mnóstwo korzyści zwykłym ludziom. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Wiktor Niedzicki (naukowiec, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki)

Data emisji: 6.08.2020

Godzina emisji: 21.30

ans/kk

Czytaj także

Tomasz Sajewicz: w Chinach na początku zaskakuje wszystko. Dziś rzadko jestem zaskoczony

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:00
- Podskórnie ciągnęło mnie w świat. Właśnie mija 20 lat mojej pracy w Polskim Radiu, 15 jako korespondenta w Azji, z czego jestem naprawdę zadowolony. Jak chyba każdy radiowiec czuję, że trzeba mieć powołanie, serce i realizować swoją pasję pracując. Ja mam to szczęście, że mogę to powiedzieć o sobie - podkreślił w audycji "Już taki jestem" Tomasz Sajewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philippe Tłokiński: aktorstwo jest cudownym pretekstem, aby rozwijać się jako człowiek

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 10:25
- Aktor musi się bez przerwy uczyć nowych rzeczy - zaznaczył gość Jolanty Fajkowskiej aktor Philippe Tłokiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa w obiektywie Marty Smolańskiej. "Miasto szczególne"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 07:50
- Kiedy mieszkałam w Londynie, zaczęłam czuć przemożną potrzebę szukania korzeni miasta, z którego wywodzę się ja i pół mojej rodziny od strony matki - mówi w cyklu "Już taka jestem" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Smolańska - politolog, pracownik Wydziału Identyfikacji w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN, fotograf. 
rozwiń zwiń