Wojciech Siudmak: nie biorę żadnego tematu ze snów

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 09:15
Gościem audycji "Już taki jestem" był malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak, który jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dalego i René Magritte'a.
Wojciech Siudmak
Wojciech SiudmakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych. Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane do plakatów muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się na okładkach płyt i książek.


Posłuchaj
13:48 [ PR1]PR1 (mp3) 27 sierpień 2020 21_29_05.mp3 Wojciech Siudmak: nie biorę żadnego tematu ze snów (Już taki jestem/Jedynka)

 


lodz7.jpg
"Lato z Radiem" na podwórku Wojciecha Siudmaka w Łodzi

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. - Tu zaczęła się II wojna światowa. Miałem wokół siebie ludzi okaleczonych. Byłem otoczony brzydotą, ale miałem ten niezwykły dar, że mogłem uciec od tej brzydoty. Uciekałem, patrząc na drzewa, na kwiaty, na owady. Wówczas zacząłem budować ten mój świat. Nie chciałem tej brzydoty. Gdy mój brat zaczął chorować, absolutnie odrzuciłem to, co było klęską, brzydotą i bólem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia artysta.    

- Lubiłem patrzeć na twarze. Twarze kobiece są piękniejsze od twarzy mężczyzn czy dzieci. Czasem jednak nawet niezwykłe twarze były zeszpecone np. zepsutymi zębami. Stale poszukiwałem piękna - stwierdził rozmówca Jolanty Fajkowskiej i dodał, że gdy pozna się już tajemnicę proporcji, nauczy się nim żonglować, można samemu nadać charakter i piękno, jakie nam się podoba. Jednocześnie artysta podkreślił, że przebył długą drogę, zanim znalazł swój styl.

Gość radiowej Jedynki ocenił, że przełom w jego karierze nastąpił w 1975 roku, kiedy przygotował plakat na festiwal w Cannes. - Cała aleja Croisette była wyklejona moimi plakatami - wskazał. "Ja nie robię ilustracji, to jest dialog z tym niezwykłym umysłem" - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Wojciech Siudmak opowiedział o swoich pracach, m.in. o obrazach do "Diuny" Franka Herberta i o cyklu poświęconym "Nokturnom" Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawiała: Jolanta Fajkowska

Gość: Wojciech Siudmak (malarz i rzeźbiarz)

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 21.30

kk

Czytaj także

Franciszek Maśluszczak: z wiekiem człowiek łagodnieje

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 14:00
- Jedna właścicielka mojego obrazu powiedziała, że musiała go zdjąć, bo dziecko nie mogło spać. Ale ten świat rysunku, moich obrazów, fascynował ludzi, był w jakiś sposób potrzebny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Franciszek Maśluszczak.
rozwiń zwiń