Zaginiona dziewczyna i detektyw na dnie piekła

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:30
"Wykolejony" duńskiego pisarza Michaela Katza Krefelda rozpoczął Jedynkowy cykl "Lato z kryminałem". Fragmenty książki na naszej antenie czytał Andrzej Mastalerz.
Michael Katz Krefeld
Michael Katz Krefeld Foto: dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

Michael Katz Krefeld to nowe, gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału i nowy bohater w zastępie wziętych detektywów, wirtuozów skomplikowanych śledztw.

"Wykolejony" nie jest pierwszą powieścią w dorobku Michaela Katza Krefelda, ale pierwszym tomem serii, którą duński autor podbija serca międzynarodowej publiczności. Głównym bohaterem jest przebywający na przymusowym zwolnieniu detektyw Thomas "Ravn" Ravnsholdt. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki. Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę… Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.

Michael
Michael Katz Krefeld z książką "Wykolejony"
fot. arch.Wydawnictwa Literackiego

Pisarz był gościem audycji "Moje książki" >>>

Czytelnik wraz z detektywem, podążając śladami Maszy, wchodzi coraz głębiej w mroczny świat i odkrywa kolejne jego warstwy. Poznaje też coś innego, na pierwszy rzut oka niewidocznego, lecz przerażającego bohatera - przemoc, która czai się zarówno w ciemnych zaułkach miasta, jak  i w domowym zaciszu.
Akcja "Wykolejonego" rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w "Wykolejonym" Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie.
* Michael Katz Krefeld w rodzinnym kraju nie musi już nikogo przekonywać do swego kunsztu pisarskiego. W 2007 roku jego powieść "Before the Storm" otrzymała nagrodę za najlepszy debiut w kategorii literatury kryminalnej, kilka lat później czwarta książka Krefelda "Black Snow Halling" została wyróżniona statuetką najlepszej powieści tego gatunku.

(mat. pras WL/ag)

Czytaj także

Miłość i polityka na szachownicy życia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 07:35
"Zapach miasta po burzy" to porywająca historia miłości z upadającym imperium w tle. Dobro i zło w potyczce na zatracenie. Wielka historia rodem z Tołstoja i ciemna strona rosyjskiej natury jak u Dostojewskiego. Pełna pasji i szaleństwa powieść, jakiej dawno nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Absurdy PRL-u oczami aktorów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:10
"Zapiski komedianta" to dalszy ciąg wspomnień Janusza Horodniczego dotyczący rozwoju jego kariery aktorskiej aż do wybuchu stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panna na każde zawołanie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 19:50
Lekko ateizująca panna z dobrego domu, aby nauczyć się zawodu położnej poszła na praktykę do klasztoru. "Zawołajcie położną" to brytyjski bestseller, który oddaje realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. W radiowej Jedynce w "Lekturach przed północą" wybrane fragmenty czytała Magdalena Warzecha.
rozwiń zwiń