Mariusz Szczygieł o filmie "Gottland"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 06:00
Pięć krótkich filmów inspirowanych reportażami z bestsellerowej książki "Gottland" Mariusza Szczygła znalazło się w programie XXX. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Mariusz Szczygieł jest autorem bestsellerowej książki Gottland
Mariusz Szczygieł jest autorem bestsellerowej książki "Gottland" Foto: PAP/Archiwum/Andrzej Rybczyński

Reżyserzy, absolwenci Praskiej Szkoły Filmowej, w zaskakujący sposób przedstawiają niekonwencjonalne spojrzenie na historię Czechów i ich kraju.

Na spotkaniu z widzami autor literackiego pierwowzoru tłumaczył, że nie ingerował w scenariusz, ale pozwolił im realizować swoją wizję.

Jak sfilmować nieprzekładalną na język filmowy książkę, która wzbudza zachwyt nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą?

O tym kolejnej audycji z cyklu "Dosłowenie kultura" w poniedziałek 13 października.  Gościem Joanny Sławińskiej będzie Mariusz Szczygieł.

Wywiadów Joanny Sławińskiej z cyklu "Dosłownie kultura" słuchaj na antenie radiowej Jedynki w poniedziałki i czwartki o godz. 17.18.

tj/kd

Czytaj także

Niezwykły świat Brunona Schulza ożywiony w dokumencie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 08:00
- Wizja reżysera Adama Sikory połączona z plastycznością prozy Brunona Schulza i jego animowanych rysunków sprawia wrażenie, że do niego wchodzimy. Z jednej strony jest to film artystyczny, a z drugiej twardy dokument - tłumaczyła w radiowej Jedynce pisarka Agata Tuszyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser filmu "Służby specjalne": nie ma tu sceny, która nie mogłaby się wydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 20:40
- Mówię to na podstawie rozmów z kilkudziesięcioma oficerami wywiadu i kontrwywiadu cywilnego i wojskowego. Na końcu filmu znajduje się jednak napis, że wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Nie należy więc patrzeć na "Służby specjalne" jak na film historyczny - mówił w Jedynce Patryk Vega.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 07:50
- Znalazłem w niej wszystko. I portret trudnych czasów po stanie wojennym, i walkę o życie, i konflikt uczeń-mistrz, konflikt pokoleń, a także ciekawy obraz mikrośrodowiska, w tym wypadku kardiochirurgów, które jest hermetyczne, posługuje się własnym językiem - mówił w Jedynce Krzysztof Rak, autor scenariusza do filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej.
rozwiń zwiń