Święto Niepodległości z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 11:59
Relacje z tegorocznych obchodów dnia 11 listopada, rozmowa z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim - zapraszamy do spędzenia Święta Niepodległości z radiową Jedynką.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.Warszawa, 11.11.2013.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.Warszawa, 11.11.2013. Foto: PAP/Jacek Turczyk

11 listopada gośćmi "Sygnałów dnia" będą o godz. 7.40 prezydent RP Bronisław Komorowski, o godz. 7.15 prof Andrzej Rzepliński, a o godz. 8.15 pomysłodawcy i koordynatorzy akcji Semper Fi, której celem jest ufundowanie stypendiów edukacyjnych dla dzieci wojskowych, poległych na zagranicznych misjach.

Między godz. 10.00 a 11.00 zapraszamy na rozmowę z Joanną Kos-Krauze, reżyserką, scenarzystką, współautorką filmów: "Plac Zbawiciela", "Mój Nikifor" i "Papusza". Wojciech Urban zapyta swojego gościa czym jest kino i co znaczy wolność. Porozmawiają również o najnowszym filmie, samotności i o granicach, których przekraczać nie wolno, ale także o tym, co w życiu jest najważniejsze.
Już od godz. 11.00 transmitować będziemy obchody Narodowego Święta Niepodległości, w tym uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a gośćmi Krzysztofa Grzesiowskiego w studiu będą historycy Michał Kopczyński i dr Maciej Górny.

Na dzień 11 listopada Redakcja Muzyczna Jedynki przygotowała zestaw utworów polskojęzycznych, które towarzyszyć nam będą przez cały dzień. Po godz. 14 zapraszamy do "Muzycznej Jedynki" na rozmowę z Jackiem Górskim, prezesem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i organizatorem Koncertu Niepodległości.

O godz. 15.00 rozpoczniemy specjalne wydanie "Popołudnia z Radiową Jedynką", podczas którego będziemy gościć na antenie reżysera Jerzego Hoffmana, historyka prof. Janusza Tazbira, fizyka i jednego z inicjatorów budowy Muzeum Historii Żydów Polskich prof. Łukasza Turskiego oraz sportowca Roberta Korzeniowskiego. Po godz 17.30 nadamy debatę publicystów, w której udział wezmą Seweryn Blumsztajn i Cezary Gmyz.

Po godz. 18.00 zapraszamy do wysłuchania audycji Cezarego Gurjewa o "Złotej Eli", czyli Elżbiecie Duńskiej-Krzesińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich lekkoatletek, specjalistce w skoku w dal, złotej medalistce olimpijskiej z Melbourne w 1956 r. Okazją są okrągłe - 80. urodziny mistrzyni. Sportsmenka z powodzeniem równolegle uprawiała też inne dyscypliny lekkoatletyczne, wygrywała zawody, ustanawiała rekordy Polski - skok wzwyż, bieg na 80 m przez płotki.

Także wieczór Święta Niepodległości upłynie nam w historycznym i patriotycznym nastroju. Po godz. 20.00 w cyklu Alfabet kultury pod hasłem "N jak Nidenthal" Małgorzata Raducha zaprasza na spotkanie z Chrisem Niedenthalem, znakomitym polskim fotografikiem, autorem zdjęć ukazujących wydarzenia z naszej historii najnowszej
O godz. 21.13 zapraszamy na słuchowisko Andrzeja Sowy i Krzysztofa Szweda "Z Magdeburga do Niepodległej".

***

Zapraszamy do słuchania radiowej Jedynki we wtorek 11 listopada.

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:30
W tym roku w Święto Niepodległości ulicami Warszawy przejdzie się prezydencki marsz Razem dla Niepodległej oraz zorganizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. Z tej okazji swoje demonstrację zapowiedzieli, także antyfaszyści oraz Prawo i Sprawiedliwość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaprezentowano odświeżoną limuzynę marszałka Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 16:14
Prace nad odrestaurowaniem pojazdu trwały od marca 2013 roku do końca października 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik policji o Marszu Niepodległości: wnioski z zeszłego roku zostały wyciągnięte

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 13:46
11 listopada w Święto Niepodległości odbędzie się 10 zgromadzeń w Warszawie, a w całej Polsce zaplanowano 700 imprez. Oczy wszystkich zwrócone są jednak głównie na marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości.
rozwiń zwiń