"Quo vadis". Słuchowisko w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 08:20
Piotr Fronczewski, Dominika Ostałowska, Piotr Adamczyk i Andrzej Ferenc - m.in. ich głosy towarzyszyły nam w "Lekturach Jedynki".
Rękopis Quo vadis znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie
Rękopis "Quo vadis" znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie Foto: PAP/Piotr Rybarczyk

Powstałe w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko emitowane było w 50 odcinkach w 2001 roku. Ogłoszenie "Quo vadis" lekturą Narodowego Czytania 2016 to doskonała okazja, by przypomnieć tę radiową realizację, w której w Sienkiewiczowskie postaci wcielili się znani polscy aktorzy.

Jednym z autorów ilustracji do powieści był znany malarz Piotr Stachiewicz. Tu apostoł Piotr i Ligia fot. Wikimedia Commons/domena publicznaJednym z autorów ilustracji do powieści był znany malarz Piotr Stachiewicz. Tu apostoł Piotr i Ligia fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Akcja tej historycznej powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas ostatnich lat panowania Nerona (w tej roli Adam Ferency). Wątek miłości Winicjusza (Piotr Adamczyk) i Ligii (Dominika Ostałowska), którzy należą oni do dwóch odrębnych światów, pozwolił autorowi zarysować skomplikowane relacje w wielonarodowościowym mieście, jakim był Rzym w I w n.e. Historyczny wątek powieści skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest Petroniusz (Krzysztof Gosztyła) – rzymski patrycjusz, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji, będący w powieści symbolem odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł cesarza i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję, umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice.

W pozostałych rolach występują: Piotr Fronczewski – Narrator I, Mariusz Benoit – Narrator II, Marek Bargiełowski – Aulus, Grażyna Barszczewska – Pomponia Grecyna, Adam Bauman – Tygellinus, Arkadiusz Bazak – Rabin, Henryk Boukołowski – Kryspus, Stanisław Brudny – Glaukus, Józef Duriasz – Piotr, Andrzej Ferenc – Jezus, Krzysztof Kołbasiuk – Paweł z Tarsu, Gabriela Kownacka – Akte, Łukasz Lewandowski – Kwartus, Olgierd Łukaszewicz – Seneka, Tomasz Marzecki – Kroton, Marek Obertyn – Ursus, Marian Opania – Chilon, Włodzimierz Press – Hasta, Olga Sawicka – Poppea.

Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski. 

***


asz/tj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:00
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza prezentujemy "Krzyżaków" w interpretacji Jana Kreczmara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia "Quo vadis". Przesłanie dzieła Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 18:00
- Chciałbym żebyśmy w Henryku Sienkiewiczu zobaczyli nie tylko kogoś, kto opowiada o konflikcie, ale kto snuje scenariusz możliwego współistnienia - mówił w Jedynce profesor Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń