X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Quo vadis". Słuchowisko w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 08:20
Piotr Fronczewski, Dominika Ostałowska, Piotr Adamczyk i Andrzej Ferenc - m.in. ich głosy towarzyszyły nam w "Lekturach Jedynki".
Rękopis Quo vadis znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie
Rękopis "Quo vadis" znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie Foto: PAP/Piotr Rybarczyk

Powstałe w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko emitowane było w 50 odcinkach w 2001 roku. Ogłoszenie "Quo vadis" lekturą Narodowego Czytania 2016 to doskonała okazja, by przypomnieć tę radiową realizację, w której w Sienkiewiczowskie postaci wcielili się znani polscy aktorzy.

Jednym z autorów ilustracji do powieści był znany malarz Piotr Stachiewicz. Tu apostoł Piotr i Ligia fot. Wikimedia Commons/domena publicznaJednym z autorów ilustracji do powieści był znany malarz Piotr Stachiewicz. Tu apostoł Piotr i Ligia fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Akcja tej historycznej powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas ostatnich lat panowania Nerona (w tej roli Adam Ferency). Wątek miłości Winicjusza (Piotr Adamczyk) i Ligii (Dominika Ostałowska), którzy należą oni do dwóch odrębnych światów, pozwolił autorowi zarysować skomplikowane relacje w wielonarodowościowym mieście, jakim był Rzym w I w n.e. Historyczny wątek powieści skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest Petroniusz (Krzysztof Gosztyła) – rzymski patrycjusz, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji, będący w powieści symbolem odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł cesarza i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję, umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice.

W pozostałych rolach występują: Piotr Fronczewski – Narrator I, Mariusz Benoit – Narrator II, Marek Bargiełowski – Aulus, Grażyna Barszczewska – Pomponia Grecyna, Adam Bauman – Tygellinus, Arkadiusz Bazak – Rabin, Henryk Boukołowski – Kryspus, Stanisław Brudny – Glaukus, Józef Duriasz – Piotr, Andrzej Ferenc – Jezus, Krzysztof Kołbasiuk – Paweł z Tarsu, Gabriela Kownacka – Akte, Łukasz Lewandowski – Kwartus, Olgierd Łukaszewicz – Seneka, Tomasz Marzecki – Kroton, Marek Obertyn – Ursus, Marian Opania – Chilon, Włodzimierz Press – Hasta, Olga Sawicka – Poppea.

Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski. 

***


asz/tj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:00
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza prezentujemy "Krzyżaków" w interpretacji Jana Kreczmara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia "Quo vadis". Przesłanie dzieła Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 18:00
- Chciałbym żebyśmy w Henryku Sienkiewiczu zobaczyli nie tylko kogoś, kto opowiada o konflikcie, ale kto snuje scenariusz możliwego współistnienia - mówił w Jedynce profesor Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń