20. Piknik Naukowy. Bądźcie z nami!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 10:00
Symulator bolidu F1, wirtualny spacer po silniku samochodowym, roboty chirurgiczne i tajemnica eliksiru Alicji z Krainy Czarów.
Audio
- Cieszy nas nie tyle bicie kolejnych rekordów, ale fakt, że Piknik przyczynił się w istotny sposób do edukacji, do poszerzania granic naszej wyobraźni - mówił w Sygnałach dnia Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik
- Cieszy nas nie tyle bicie kolejnych rekordów, ale fakt, że Piknik przyczynił się w istotny sposób do edukacji, do poszerzania granic naszej wyobraźni - mówił w "Sygnałach dnia" Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki KopernikFoto: Krzysztof Skłodowski/Panoramix

To tylko kilka z kilkuset eksperymentów i pokazów, w których będą mogli wziąć udział najmłodsi uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

W tym roku tematem przewodnim imprezy, która odbędzie się w sobotę 7 maja br. na PGE Narodowym w Warszawie jest zdrowie. Wstęp wolny.

Czytaj i słuchaj także >>
piknik naukowy 1200.jpg
Barbara Stanisławczyk: Piknik Naukowy stał się wzorcem dla podobnych imprez

Piknik Naukowy to wydarzenie, które na stałe wrosło w kalendarz kulturalny nie tylko stolicy, ale i całego kraju. Tak wielka popularność imprezy, organizowanej już od 20 lat, wynika nie tylko z ogromnej oferty wystawców, ale również z myśli przyświecającej temu przedsięwzięciu, według której nauka ma bawić, rozbudzać wyobraźnię i poszerzać horyzonty wszystkich uczestników, w tym najmłodszych pasjonatów wiedzy i nauki. Właśnie z myślą o nich wiele instytucji nauki i kultury oraz wystawców komercyjnych przygotowuje efektowne pokazy, eksperymenty i zabawy edukacyjne. Oto kilka wybranych, które organizatorzy Pikniku – Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik – szczególnie polecają najmłodszym uczestnikom imprezy.

Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego (A28) dzieci i młodzież dowiedzą się – z dużym prawdopodobieństwem – ile będą mieć wzrostu, jak dorosną. A to wszystko za pomocą tzw. siatek centylowych i analizy danych antropomorficznych oraz informacji o wzroście rodziców.

Gimnazjum im. G. Narutowicza w Cząstkowie Mazowieckim (A20) zaprosi do odkrycia nanoświata przy pomocy układania gigantycznych puzzli.

Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii – na stanowiskach Ośrodka Badań Nad Antykiem UW (B18) oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (B23) czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków, a Koło Naukowe Bioarcheologii UW (B20) zaprasza do układania szkieletu ze sztucznych kości ludzkich. Natomiast skamieniałości dinozaurów można będzie odszukać podczas paleontologicznej zabawy z Uniwersyteckim Parkiem Historii Ziemi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (C11).

Czytaj i słuchaj także >>
Piknik  Naukowy 2 2016 fot. Robert Gardziński 1200 .jpg
20. Piknik Naukowy. Możesz uruchomić reaktor jądrowy, a także...

Jakimi prawami rządzi się przyroda? Jak zachowują się powietrze i woda, światło i dźwięk, i czy można zjadać elektryczne warzywa i owoce – w taki sposób zachęca do odwiedzenia swojego stoiska pełnego doświadczeń optycznych i iluzji Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (C23).

Wraz z Planetą Robotów (C3) stworzymy kod RNA z klocków i wykonamy zabieg chirurgiczny na ludziku LEGO, wykorzystując precyzyjne robo-ramię – wierną kopię obecnie wykorzystywanych robotów medycznych. W programie również akcja ratunkowa – trzeba będzie odnaleźć poszkodowane LEGO ludziki, dostarczyć im jedzenie i picie, podać dokładną lokalizację poszkodowanego. Akcja pokaże, jak wygląda rzeczywiste zastosowanie robotów w akcjach ratunkowych.

Atrakcyjnie zapowiadają się również zabawy w Szpitalu Pluszowego Misia zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland (D24) oraz dopasowanie Panu Hilaremu okularów w postaci soczewek i słoików z wodą na stoisku Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (E9).

A w namiocie Polskiego Radia (B5) dzieci i młodzież przekonają się, czy mają radiowe głosy i poznają tajniki montażu nagrania radiowego oraz pracę reportera. Poza warsztatami z zakresu techniki dźwiękowej na małych gości czekają tu liczne konkursy, quizy, gry plenerowe i zręcznościowe, kalambury oraz animacje z nagrodami. Na deser – Piknikowa Lista Przebojów Muzycznej Jedynki.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 7 maja 2016 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji oraz mapa: pikniknaukowy.pl.

Relacje z Pikniku Naukowego na antenie Jedynki w godz. od 9.00 do 20.00.

Czytaj także

Piknik Naukowy 2016. Jak urządzić eko-ogródek?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 13:00
Wielkim krokami zbliża się Piknik Naukowy - największa tego typu impreza na naszym kontynencie. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy 7 maja odwiedzą Stadion Narodowy? Uchylamy rąbka tajemnicy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piknik Naukowy dowodzi, że Polacy kochają naukę"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 11:45
Ponad 900 pokazów, dla których wspólnym mianownikiem będzie zdrowie - to program dwudziestego już Pikniku Naukowego. - Nie ma na świecie drugiej takiej instytucji, która tak długo by to robiła. Piknik dowodzi, że w Polsce jest dostateczna liczba ludzi zainteresowanych nauką i kulturą - mówi prof. Łukasz Turski.
rozwiń zwiń