"Lato z Radiem" zaciąga się do wojska. Jak zostać żołnierzem?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:37
W cyklu "Gdzie jest reporter?" Maciej Walecki odwiedził Poznań, gdzie w ramach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" można wziąć udział w ćwiczeniach na terenie jednostki wojskowej. Czego można nauczyć się na wirtualnym polu bitwy i czy faktycznie można poczuć się jak na wojnie?
Audio
  • Zapis relacji Macieja Waleckiego z wyprawy do Poznania (Gdzie jest reporter?/Jedynka)
ілюстрацыйны здымакFoto: Shutterstock

Maciej Walecki porozmawiał z zastępcą komendanta ppłk Jarosławem Muszyńskim z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych o tym jak wyglądało sobotnie szkolenie. - W szkoleniu wzięli udział nie tylko poznaniacy, ale też osoby z sąsiednich miast - powiedział gość Jedynki. Dodał również, że biorący udział w szkoleniu mogą skorzystać z laserowego symulatora strzeleckiego "Śnieżnik". - Biorąc pod uwagę, że szkolimy żołnierzy zawodowych, ten system jest zdecydowanie niezbędny - przyznał ppłk Jarosław Muszyński.

Klaudia Siemiaszko wypowiedziała się na temat medycyny pola walki i tego w jaki sposób działa tzw. staza taktyczna, która jest opaską uciskową. - Zadaniem straży taktycznej jest tamowanie krwotoku w kończynach dolnych i górnych - powiedziała ratowniczka medyczna. Dodała również, że tego typu opatrunek umożliwia szybkie i sprawne zabezpieczenie kontuzji.

Kapitan Marcelina Kusza na sam koniec relacji ze szkolenia powiedziała, że profesjonalny żołnierz musi być przeszkolony do działań w każdych warunkach, zwłaszcza takich, w jakich pod ręką nie ma broni.

Co na wirtualnym szkoleniu imitowało czołg? Jak używa się granatu na polu bitwy? W jaki sposób może obronić się kobieta? 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

K.A


Czytaj także

"Lato z Radiem" w Pucku - tradycja i współczesność

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 09:00
Marta Januszewska i Roman Czejarek prosto z Pucka, gdzie odbywa się kolejna odsłona "Lato z Radiem Festiwal 2019". W audycji mówimy nie tylko o tej wielkiej imprezie, ale też o historii miasta, jego zabytkach, kulturze, o tradycjach Kaszubów, o ich kuchni oraz o mieście i gminie.
rozwiń zwiń