"Lato z Radiem" w Stalowej Woli. Jak łączy się przemysł, kulturę i ekologię?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:49
Została założona w 1938 roku, kilka lat później uzyskała prawa miejskie. W herbie ma dwa dymiące kominy i koło zębate. Mowa o Stalowej Woli, która była dumą Centralnego Okręgu Przemysłowego, a dziś jest znana m.in. z Huty Stalowa Wola, która zbroi Wojsko Polskie. A jaka będzie w przyszłości?
Audio
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.8 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.6 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.4 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.9 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.2 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.10 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.7 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.3 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.1 (Jedynka / Lato z Radiem)
  • "Lato z Radiem" w Stalowej Woli - cz.5 (Jedynka / Lato z Radiem)
Prowadzący Lato z Radiem i prezydent Stalowej Woli
Prowadzący "Lato z Radiem" i prezydent Stalowej WoliFoto: Sebastian Gołos / Polskie Radio

- Samo miejsce, gdzie znajduje się Stalowa Wola, położone było w lesie nad Sanem. Niedaleko była bardzo uboga wioska Pławo. Były tu badość słabe ziemie. Dopiero z nastaniem Stalowej Woli, ludziom zaczęło się żyć o wiele lepiej. Wcześniej były to tereny zapomniane przez Boga i ludzi - opowiada Anna Garbacz, regionalistka.

O kształcie miasta zdecydował Centralny Okręg Przemysłowy. - Stalowa Wola była największym ośrodkiem pod względem zakładu przemysłowego i osiedla na terenie całego COP-u. Miasto leżało w sercu COP-u, który był bardzo dużym ośrodkiem, ponieważ obejmował 44 powiaty ówczesnych województw: kieleckiego, lubelskiego, krakowskiego i lwowskiego - dodaje Wojciech Chudzik z Muzeum Regionalnego.

Obecnie Stalowa Wola znana jest z huty. Naszego reportera Patryka Michalskiego oprowadzili po obiekcie tamtejsi dyrektorzy: Grzegorz Szydło i Jan Szwed. - Huta Stalowa Wola od zawsze była związana z artylerią i tak jest też teraz. Huta jednak to nie tylko artyleria, wychodzimy na zapotrzebowanie Wojska Polskiego. Najważniejsze programy "Rak" i "Regina" realizowane są na rzecz artylerii, ale inne wykonywane w ramach prac rozwojowych, np. system wieżowy czy nasz nowy BWP, to także działania na rzecz innych jednostek MON - mówi Grzegorz Szydło.

A jak Stalową Wolę za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat widzi jej prezydent? - Stalowa Wola ma być liderem północnego Podkarpacia, liderem skrzyżowania województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego, ale również liderem branży przemysłowej. Bez wątpienia na tym budujemy swoją pozycję i przyszłość, a w tym wszystkim mamy być miastem ekologicznym, przyjaznym i dobrym do życia - twierdzi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Dlaczego fundator Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów miał dwa pogrzeby? Czy mieszkańcom podobają się Błonia Nadsańskie? Czym charakteryzuje się regionalna kuchnia w okolicy Stalowej Woli?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Sława Bieńczycka, Roman Czejarek

Goście: Anna Grabacz (regionalistka), Wojciech Chodzik (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), Renata Knap (zastępca prezydenta Stalowej Woli), Justyna Szwed (Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Rzeczyckiej), Małgorzata Mękus (dietetyk), dr Monika Puchacz-Świderska (hematolog), dr Michał Kowara (kardiolog), Łucja Bielec (Fundacja SOS Życie), Grzegorz Szydło (Huta Stalowa Wola), Jan Szwed (Huta Stalowa Wola), Marek Wiatrowicz (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), Lucjusz Nadbereżny (prezydent Stalowej Woli)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 9-12 

DS 

Czytaj także

Słynny lud Lubomirskich i "Lato z Radiem" łączy Stalową Wolę

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 14:13
Stalowa Wola to nie tylko jedno z najmłodszych polskich miast, ale też "miasto ze stali". Wyrosło z tradycji COP-u oraz znajduje się tutaj m.in. Pałac Lubomirskich, który pełni funkcję Muzeum Regionalnego. Lubomirscy, jedna z najbardziej arystokratycznych rodzin, przybyli w te strony na początku XVIII wieku. Jakie jeszcze ważne osobistości związane są z tym miastem? Co jest jego główną atrakcją? 
rozwiń zwiń