X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emilian Kamiński: Robiłem to, do czego byłem stworzony

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:00
- Nigdy słowo nie było tak ważne, jak wtedy - opowiada o teatrze w stanie wojennym aktor Emilian Kamiński.
Audio
  • Emilian Kamiński: Robiłem to, do czego byłem stworzony (Jedynka/Pasja życia)
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Wojciech Kusinski / Polskie Radio

Podczas stanu wojennego artyści nie chcieli współpracować z mediami komunistycznymi. - Byłem zawsze przeciwko czerwonemu - wyjaśnia Emilian Kamiński. - Od dziecka miałem wielką niechęć do PRL-u, do radzieckiego sposobu patrzenia na świat, że zło jest dobrem - dodaje. Nie zarabiając w tym czasie jako aktor, Emilian Kamiński musiał znaleźć inne źródło utrzymania. Zajął się wtedy pracą fizyczną, jednak nie zrezygnował z grania. Razem z innymi aktorami założył Teatr Domowy.  

Emilian Kamiński przyjaźnił się także z księdzem Jerzym Popiełuszką. Ksiądz dawał aktorowi rady, jak zachowywać się podczas przesłuchań przez oficerów SB. - Mówił, żeby nie dawać żadnych konkretów - opowiada gość audycji. Aktor wspomina, że rozmawiał z księdzem dwa tygodnie przed jego porwaniem. - Strasznie przeżyłem jego śmierć. To dla mnie jedna z najboleśniejszych rzeczy, jakie przeżyłem - mówi.

Aktor przyznaje, że nie odczuł wyraźnie zmiany, która nastąpiła w 1989 roku. - Ja jestem wolnym człowiekiem - wyjaśnia. - Nawet jak byłem w PRL-u, ciągle byłem wolny - zaznacza.

Emilian Kamiński jest założycielem Teatru Kamienica, który funkcjonuje od 2009 roku. Oprócz wystawiania sztuk, Teatr prowadzi działalność społeczną, organizowane są spotkania fundacji oraz posiłki dla bezdomnych. - Teatr jest moją wolnością - mówi aktor.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Emilian Kamiński (aktor, założyciel Teatru Kamienica)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 23.09

kwh/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:20
Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Szaniawski. Ostatni więzień polityczny PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 11:00
- Tata kochał wyciągać na światło dzienne wielkie wiktorie polskiego oręża. To dotyczyło Ryszarda Kuklińskiego czy hołdu carów Szujskich przed polskim królem - mówił w audycji "Wieczór z historią" Filip Frąckowiak, syn Józefa Szaniawskiego, wicedyrektor TVP Polonia i kustosz Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedy zaczyna brakować wolności zaczynamy się dusić"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 14:48
Andrzej Kołakowski, były opozycjonista, zwraca uwagę, że wolność to jest cecha przyrodzona człowiekowi. Wyznaje, że on ma wrażliwość, która podpowiada mu, że utrata wolności nie polega tylko na fizycznym zniewoleniu, ale w znacznie większym stopniu na zniewoleniu duchowym.
rozwiń zwiń